Gündem Haberleri

  Domuz gribini Kürtçe anlatacağız

  Nuray BABACAN/ ANKARA
  29.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, demokratik açılım konusunda bakanlığa düşen çalışmaları değerlendirirken, “Mesela domuz gribi gibi konularda tanıtım ve bilgilendirmeleri TRT Şeş’ten Kürtçe yayınlayacağız. Gerekirse Kürtçe afiş ve broşür de bastırırız” dedi.

  Akdağ, süreçte sert üslup kullanılmasını eleştirerek, “Siyaseten bu çözümü gergin bir mecraya sürüklemek, sert beyanlarla süreci sekteye uğratmak çok büyük yanlıştır” dedi.

  Kürtçe bilen sağlıkçı

  Akdağ, gazetecilerle sohbeti sırasında bölgede Kürtçe bilen polis görevlendirileceğine yönelik girişimin anımsatılması üzerine sağlık hizmetlerinin sunumunda dil sorunu yaşamadıklarını söyledi. Akdağ, “Çünkü Kürtçe bilen elemanlar çalıştırıyoruz. Türkçe bilmediği için herhangi bir hasta ile sorun yaşamadık. Bölgede zaten Türkçe’yi bilmeyen çok az sayıda vatandaşımız var. Bunlar da genellikle okuma yazma bilmeyen yaşlılar” dedi. Sağlık Bakanlığı olarak yedi yıldır açılım yaptıklarını, bölgede sağlık personelini büyük oranda artırdıklarını belirterek, “Mesela Ağrı’da 20 civarında olan uzman hekim sayısını 161’e çıkardık. Şırnak, Cizre, Yüksekova ve Hakkâri’de mükemmel hastaneler yaptık. İlk kez bu bölgelere 112 ekipleri gitmeye başladı” dedi.
  Akdağ, 72 milyonun odaklandığı çözüme yönelik süreçte sert değerlendirmeleri eleştirirken, “Keskin sirke küpüne zarar verir bu unutulmamalıdır” diye konuştu.

  Erzurum ırkçı değil

  Akdağ, demokratik açılımın seçim bölgesi olan Erzurum’da nasıl karşılandığı sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Erzurum milli duyguları yüksek olan bir yerdir. Erzurum’da milliyetçilik hiçbir zaman ırkçılık şeklinde anlaşılmamıştır. Değişik özelliklere sahip insanlar olarak bir millet olmuşuz. Türk milleti tanımının altında Kürtlerin durumu farklı değil. Marjinal düşüncede olanlar olabilir. Ama bu bizi bağlamaz. Bu Kürt kökenli inkâr etme anlamına gelmemeli.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı