Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Domuz gribinden ölenlerin sayısı 195'e yükseldi

  ANKARA / DHA
  30.11.2009 - 15:54 | Son Güncelleme: 30.11.2009 - 17:12

  Domuz gribinden ölenlerin sayısı hızla artıyor. Son 3 günde 34 kişi domuz gribinden öldü. Böylece şu ana kadar domuz gribinden hayatını kaybedenlerin sayısı 195'e yükseldi. Yurt genelinde virüs 41 ile henüz uğramadı.

  Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı bir açıklamada şöyle denildi: 

  “Pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı maalesef 195 olmuştur. Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 287’dir. Bunların 94’ünün takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 38 hasta ise solunum destek cihazına bağlı olarak takip edilmektedir…”

  ÖLENLERİN YÜZDE 35’i 50 YAŞ ALTINDAKİ SAĞLIKLI KİŞİLER

   

  Açıklamada, domuz gribinden ölenlerin 69’unun (yüzde 35’inin) 50 yaş altındaki, daha önce sağlıklı olduğu bilinen kişilerden oluştuğu bilgisi veriliyor ve “aşı”nın, hastalıktan korunmanın en etkili yöntemi olduğuna tekrar vurgu yapılıyor. Domuz gribi aşısından, aile hekimliği merkezleri ve hastanelerden ücretsiz olarak yararlanılabileceği de verilen bilgiler arasında yer alıyor.

   

  41 İLDE DOMUZ GRİBİNDEN ÖLÜM YOK

  Türkiye genelinde şu ana kadar 41 ilde domuz gribinin neden olduğu ölüm vakalarına rastlanmadı.

   

  İşte o iller:

  Şırnak, Hakkari, Ağrı, Iğdır, Muğla, Kırklareli, Balıkesir, Çanakkale, Bilecik, Çankırı, Bolu, Zonguldak, Bartın, Sinop, Burdur, Afyon, Uşak, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Karaman, Adıyaman, Kilis, Tokat, Amasya, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Bayburt, Erzincan, Tunceli, Muş, Yalova, Karabük, Siirt ve Bitlis...

  Domuz gribinden ölenlerin sayısı 195e yükseldi

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı