Gündem Haberleri

  Domuz gribinden ölenlerin sayısı 19

  ANKARA
  06.11.2009 - 00:07 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı, domuz gribinden ölenlerin sayısının 19’a yükseldiğini açıkladı. Denizli’de ise domuz gribi aşısı olan bir doktor fenalaştı ve gözlem altına alındı.

  SAĞLIK Bakanlığı, domuz gribi nedeniyle ölenlerin sayısının 19’a yükseldiğini açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Çeşitli illerde tedavileri sürdürülen hastalarımızdan 28 yaşında bir erkek, 32 ve 33 yaşlarında iki kadın ve altı yaşında bir kız çocuğu olmak üzere dört vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmiştir.”

  Bakanlık ayrıca pandemik A(H1N1) önlemleri kapsamında iki günde yaklaşık 80 bin kişiye aşı yapıldığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı internet sitesinde yer alan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

  “Pandemik grip aşılamasına 02.11.2009 tarihinde sağlık personeli ve hacı adaylarından başlanmıştı. Aşılama çalışmalarına devam edilmekte olup ilk iki günde yaklaşık 80 bin kişi aşılanmıştır. Yeni aşı tedarikimizle birlikte ilerleyen günlerde bir takvim çerçevesinde diğer risk gruplarında da aşılamaya başlanabilecektir.”

  İki şüpheli vaka

  Şanlıurfa’da çeşitli şikâyetlerle hastanelere başvuran ve domuz gribi olmalarından şüphelenilen 37 yaşındaki Fatma Ötegeçeli ile sekiz yaşındaki ilköğretim öğrencisi Süreyya Culfa yaşamını yitirdi. Her iki hastadan alınan örnekler Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’ne gönderildi.

  Grip aşısı hastanede yapılmalı

  DENİZLİ’nin Buldan İlçesi’nde Abdullah Sayıner Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde görevli Dr. Hamdi Topçu, domuz gribi aşısı yapılırken fenalaşarak, kendinden geçti. Dr. Topçu’ya meslektaşları müdahale etti.
  İki saat hastanede gözlem altında tutulan Dr. Topçu, “Daha önce böyle bir durumla karşı karşıya kalmadım. Herhangi bir alerjim yok. Bu aşının etken maddesi yumurtadır. Ancak, yumurtaya da alerjim yok, sürekli tükettiğim besin maddesidir. Aşı yapılırken kendimi kaybettim. Nedenini bilmiyorum” dedi.  Dr. Hamdi Topçu, domuz gribi aşısının kesinlikle okullarda yapılmaması gerektiğini belirterek, “Benim başıma gelen öğrencilerin de başına gelebilir. Domuz gribi aşısı kesinlikle hastanelerde doktor gözetiminde yapılmalı” diye konuştu.

  Gripli annenin bebeği sağlıklı

  RUSYA’da domuz gribi hastalığına neden olan ‘H1N1’ virisü taşıyan 32
  yaşındaki hamile kadın sağlıklı bebek doğurdu. Moskova 36 numaralı doğumevine getirilen kadının bulaşıcı H1N1 virüsü taşıdığı saptandı. Rus kadın bir gün sonra normal doğum yaparak anne oldu.

  Giresun’da yeni anne domuz gribi oldu

  GİRESUN’da doğum yaptıktan sonra yüksek ateş şikayetiyle Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi´ne sevk edilen H.M.´nin tahlil sonuçları domuz gribi olduğunu doğruladı. Hastane Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, H.M.’nin H1N1 virüsü tespit edilen üçüncü hastaları olduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı