"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Domuz gribinden nasıl korunalım

Kış bitti ama grip sorunu gündemden hâlâ çıkmadı.

Grip aşısı yaptıranlar bile  bu yıl gripten doğru dürüst korunamadı. Geçtiğimiz kışı tekrarlayan griplerle geçirenlerden biri de benim. Ekim ayı ortalarında aşımı yaptırmama rağmen, aralık ve şubat aylarında üst üste iki önemli ve uzunca süren gribal enfeksiyona yakalandım.

Son günlerde sık konuşulan domuz gribinin aslında diğer griplerden ciddi bir farkı yok. Dünya Sağlık Örgütü önce domuzdan insana, sonra da insandan insana bulaşabilen bu enfeksiyonun yaygın bir salgına yol açabileceği uyarısını yapınca herkesin kafası karıştı. Bu virüs de yiyeceklerle değil, solunum yoluyla bulaşıyor. Henüz insanlarda etkili olduğu bilinen bir aşısı da bulunmuyor. Hastalığın çıkış yeri Meksika.

Amerika’da da bazı vakalar görülmeye başlayınca yayılma ihtimali doğal olarak artıyor. Hızlı bulaşması ve çok çabuk yayılması önemli bir özelliği. Henüz bizden oldukça uzakta bulunsa da özellikle hava yolu ile ulaşımın yaygınlaşacağı önümüzdeki günlerde virüsün bizi de ziyaret etmeyeceğini söylemek mümkün değil.

UÇAK YOLCULUĞU İLE YAYILABİLİR

Bu nedenle özellikle uçak yolcularının havaalanında solunum yolu enfeksiyonu yönünden denetlenmeleri gerekiyor. Karantina etkili bir önlem olarak gösteriliyor.

Şimdilik korkulacak bir şey yok. Sağlık Bakanlığı ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanlık Dernekleri gerekli çalışmaları ve yapılması gerekenleri çoktan planladılar. Muhtemelen havaalanlarında bazı karantina önlemleri alınacak. Bu salgın da (1970’li yıllarda çıkan diğer domuz gribi salgını gibi) kısa bir sürede kendiliğinden sönecek. Yine de tedbiri elden bırakmamakta fayda var.

Bütün gripler gibi domuz gribinden korunmak için de ellerinizi sık sık yıkamanız, öksürüp hapşırırken mendil kullanmanız ve yakın temastan uzak durmanız (örneğin öpüşmeyi, tokalaşmayı azaltmanız) gerekiyor. Çevrenizde grip belirtileri gösteren biri varsa uzak durmak, teması sınırlamak ve hatta o kişileri evlerine istirahata yollamak etkili bir koruyucu önlemdir. Beslenmenize, uykunuza, istirahatınıza dikkat etmeli, kişisel hijyeninize özen göstermelisiniz.

Korunmak için piyasada satılan grip aşılarından faydalanmak gibi bir aceleciliğe de kapılmayın. Çünkü mevcut grip aşıları domuz gribine karşı etkili değil. Ayrıca bağışıklık kazanabilmek için en az 2-3 hafta gibi bir zamana ihtiyacınız var. Bu nedenle genel önlemlere dikkat etmeniz şimdilik yeterli olacaktır.

Doğum kontrol hapları kilo almanızı engellemez

Doğum kontrol haplarının birçok yan etkileri var. Bu etkiler özellikle kontrolsüz, dikkatsiz ve uzun süreli kullanımda daha kolay ortaya çıkıyor. Doktorların bu konuda yaptıkları uyarılar işe yarayıp hapların satışı azaldıkça, üretici firmalar da satışı artırmak için yeni ve farklı yollar arıyorlar. Bunlardan biri de bilgilendirme kampanyaları. Ne var ki bu kampanyalardaki bazı bilgiler, ciddi yanlışlar ve yanlış anlamalara yol açabilecek bilgiler bulundurabiliyor.

Doğum kontrol haplarının sürekli kullanıldığında kilo aldırmadığı bilgisi bunlardan biri ve bana göre en önemlisi. Bu hapların bu şekilde pazarlanması veya tüketici bilgilendirme yönteminin bu şekilde yapılması her şeyden önce iki yanlış anlamaya yol açabiliyor. Birincisi “doğum kontrol hapı sürekli kullanıldığında kilo aldırmaz” uyarısı sanki bu ilaçların kilo kontrolünde kullanılabileceği, yani kilo almak istemeyenlerin bu haplardan yararlanabileceği düşüncesine yol açabiliyor. Diğer taraftan bu ilaçların tüylenme tedavisinde kullanıldıkları da doğru bir bilgi olsa bile sadece belirli bir nedene bağlı tüylenme olgularında faydalı olabilecekleri biliniyor.

X