"Noyan Doğan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Noyan Doğan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Noyan Doğan

Domuz gribi ve bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak

ŞUNU kabul etmek lazım, domuz gribi konusunda ciddi bir bilgi kirliliği yaşanıyor.

Bunun da nedeni, maalesef toplum olarak, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamızdan kaynaklanıyor. Tıpkı, ekonomik kriz olduğunda, herkesin ekonomist kesilmesi; deprem olduğunda yine herkesin deprem uzmanlığına soyunması gibi. Bakıyorsunuz, şimdi de etraf grip uzmanı kaynıyor.               

Merak etmeyin ben de bu kervana katılmayacağım. Değineceğim konu, başka. Son zamanlarda gerek okuyuculardan, gerekse çevreden yoğunlukla duyduğum soru şu: Domuz gribi, özel sağlık sigortası kapsamında mı, değil mi?  

Daha doğrusu, özel sağlık sigortası olanlar ya da yeni yaptıracaklar, domuz gribi ile ilgili teşhis ve tedavi giderlerinin özel sağlık sigortası şirketleri tarafından ödenip ödenmediğini merak ediyorlar. Merak etmekte de haklılar. 

Çünkü, bu konuda de son günlerde her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. Kimileri, şirketlerin tedavi giderlerini karşılamadığını ve karşılamayacağını savunuyor... Kimileri ise, sigorta şirketlerinin yine hasar ödemede, kaçak güreştiğini söylüyor. Bazı kesimler ise, aşı parasını şirketlerin karşılamadığından yakınıyor.

SİGORTA MASRAFI KARŞILIYOR 

Lafı fazla uzatmadan konuya gireyim. Bugün için hemen hemen tüm sigorta şirketleri, domuz gribine yönelik teşhis giderlerini, normal bir gribal enfeksiyon olarak tanımlayıp, ödüyorlar. Hem de nasıl ödüyorlar biliyor musunuz? Özel sağlık poliçelerinde, “salgın hastalıklar sigorta kapsamı dışındadır ve bu tür durumlarda sağlık giderleri ödenmez” yazmasına rağmen. Diyeceksiniz ki, ‘madem öyle, şirketler neden ödüyorlar?’Çünkü, domuz gribine yönelik teşhis gideri çok büyük rakamlar tutmuyor da ondan.

Tabii işin bir başka boyutu daha var. Sağlık Bakanlığı, teşhisten sonra tedavinin devlet hastanelerinde yapılmasını zorunlu kılıyor. Yani, bugün için özel hastanelerde bu salgın hastalığın tedavisi yapılamıyor. Devlet hastanesine gittiğinizde de özel sağlık sigortasına ihtiyaç olmuyor. Tedaviyi devlet karşılıyor.

Demek ki, neymiş... Vatandaş; özel sağlık sigortasını, salgın hastalıkların -ki, domuz gribi de öyle- sigorta kapsamı dışında olduğunu bilerek satın alıyor. Ama bugüne kadar da sigorta şirketleri, aynı hastalıkla ilgili tetkik ve tanı giderlerini sorgusuz sualsiz ödüyor.

BU YÜKÜ SEKTÖR KALDIRAMAZ

Sorun ise, bugünden sonrasında. Çünkü, Sağlık Bakanlığı, salgın hastalık arttıkça, devlet hastanelerinin kapasiteyi karşılamada yetersiz kalacağını biliyor. Nitekim Bakanlık, domuz gribinde tedavi sürecini özel hastanelere açma gibi bir niyetinin olduğunu da açıkladı.

İşte özel sağlık sigortası açısından zurnanın zırt dediği yer de burası. Eğer, Sağlık Bakanlığı, tüm özel hastanelere domuz gribini tedavi etme izni verirse, ortaya üç farklı senaryo çıkacak. Birincisi, hastanelerdeki diğer hastaların da riski artacak. İkincisi, sigortacı açısından tüm gribal enfeksiyonların yatarak tedavi edilmesi gerekecek. Üçüncüsü, özel sağlık sigortası olanlar, haliyle tedavilerini özel sağlık kuruluşlarında yaptırmak isteyecek.

Geçenlerde, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Muhittin Yurt ile bu konuyu konuşurken aynen şunları söylüyor: “Bizler normal grip olayını 200-300 lira gibi bir paraya bitirirken, kaç gün süreceğini bilmediğimiz ve arkasından da yoğun bakım sürecine dahi giden bir tedavi hizmeti ile karşı karşıya kalacağız. Bugün için 1.3 milyon TL primlik özel sağlık sigortası havuzu var. Bunun yüzde 90’ının hasar olarak zaten ödüyoruz. Bizlerin, domuz gribi ile kapsam içinde olmayan bir hastalığı ödemeye kalktığımızı varsayalım... 1.2 milyon özel sağlık sigortalısı var. Bunların sadece yüzde 20’sinin etkileneceğini düşünürsek, 250 bin kişi eder. Bugün özel bir hastanede yatarak tedavi gideri için de, kişi başına en az 10 bin TL ödeniyor. En basit hesapla, domuz gribinin sigortaya maliyetinin 2.5 milyon TL olacağını düşünebiliriz ki; bu sektör, böyle bir yükü kaldıramaz.”

AŞI VAR MI Kİ ÖDEYELİM

Sohbetimiz sırasında Muhittin Yurt’a, sigorta sektörüne yönelik, “domuz gribi aşısının maliyetini karşılamıyorlar?” eleştirisini de iletiyorum. Muhittin Yurt, “Bunu nasıl söyleyebiliyorlar, anlamış değiliz. Aşı zaten şu anda satılabilen bir şey değil. Almak istediğinizde, gidip satın alamıyorsunuz ki, sigorta şirketinin bunu karşılaması beklensin. Kamu aşıyı; yine kamuyu korumak için getirmiş ve satılmıyor” diyor.

Sözün özü... Sigorta şirketleri bugün için domuz gribine yönelik teşhis giderlerini karşılıyor ama Sağlık Bakanlığı, tedavi sürecine özel hastaneleri de katacak olursa işte o zaman özel sigorta şirketleri poliçede yazılı olan, ‘salgın hastalık kapsam dışındadır’ maddesini işletip, tedavi giderlerini karşılamayacak.

    

 

 

 

X