Gündem Haberleri

  Domuz gribi mücadelesini kaybetti

  A.A
  03.12.2009 - 15:13 | Son Güncelleme:

  Sakarya'da 12 gün önce doğum yapan 38 yaşındaki M.M, domuz gribi teşhisiyle kaldırıldığı yoğun bakım ünitesinde 8 günlük yaşam mücadelesini kaybetti.

  Edinilen bilgiye göre, Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Bakımevinde 20 Kasımda bir erkek çocuk dünyaya getiren M.M, 10 gün önce hastaneden taburcu oldu.

  Taburcu olduktan 4 gün sonra, öksürük ve solunum yetmezliği şikayetiyle Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan M.M, ilk müdahalenin ardından domuz gribi teşhisiyle Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Korucuk Kampüsü'ne sevk edildi.

  Yoğun bakım ünitesinde tedavi gören ve 8 günlük mücadelenin ardından evlilik yıl dönümünde hayatını kaybeden M.M, geride 12 günlük bir bebek, 6 yaşında bir kız ve gözü yaşlı bir eş bıraktı.

  Acılı eş Kenan M, eşinin sezaryenle doğum yaptığını, 4 gün sonra yüksek ateş ve öksürük şikayetiyle doktora başvurduklarını söyledi.

  Özel hastanenin kendilerini Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine yönlendirdiğini belirten Kenan M, şöyle konuştu:
  “Aynı gece yoğun bakımda tedavi altına alındı. Solunum sıkıntısı çektiği için iğneyle uyuttular. 8 gün yoğun bakımda kaldı, daha sonra da vefat etti. Ölüm raporunda domuz gribinden öldüğü belirtildi. Hastalığın nasıl bulaştığını bilmiyoruz. Sonuçta insanlara bir şeyler anlatılıyor, ancak insanlar yeterli bilgi sahibi değil. İnsanlara tavsiyem dikkat etsinler. Bir haftada iki çocukla nereye geldim, bunu iyi etüt etsinler. İki günde yoğun bakıma düştüm. Çok hızlı gelişti ve eşim hızlı bir şekilde kötüleşti. Hastaneye gitmeden önce ufak ufak öksürüyordu. Bir gün sonra iyice sıkıştırmaya ve morarmaya ateşi yükselmeye başladı. İnsanlar eyvah diyene kadar ipi elinden kaçırıyor, buna çok dikkat etsinler.”

  Eşiyle en son yoğun bakıma alınmadan önce karşılıklı konuştuğunu ifade eden Kenan M, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Yoğun bakıma alındıktan sonra karşılıklı olarak konuşamadık. Hemşireler beni yoğun bakıma soktuklarında 'konuş, o seni duyar' dediler. Yoğun bakıma girdiğimde cihazlara bağlıydı. Hiç tepkisi yoktu. Ben de dilim döndüğü, dayanabildiğim kadar yoğun bakımda anlatmaya çalıştım ama sapa sağlam bir insanı o şekilde görünce ruh halim bozuldu, böyle bir durumda insan ne kadar konuşabilir ki? Ne söyleyebilir? Beni evlat sahibi yapmış bir insanı cihazlara bağlı şekilde görmek insanı nasıl etkiler?”

  Eşinin yeni doğan oğlunu kucağına iki sefer alabildiğini kaydeden Kenan M, eşini kaybetmenin şokunu halen atlatamadığını söyledi.

  6 yaşında bir kız çocuğu ve 12 günlük erkek bebekle başbaşa kaldığını kaydeden Kenan M, “Şu an çocuklara kız kardeşim bakıyor. Daha çocuğuma annesinin öldüğünü söyleyemedim. Psikolog eşliğinde söylemeyi düşünüyorum. Psikolojisini bozmak istemiyorum, ben artık çocuklarım için yaşayacağım. Onlar için ayakta duracağım, durmam lazım. İki evlat bana emanet. Eş dost yardım edecek ama benim ilgilenmem gibi olmaz” dedi.

  SAKARYA'DA ÖLÜ SAYISI 4'E YÜKSELDİ

  Diğer yandan, Sakarya'da M.M'nin ölümüyle birlikte domuz gribinden ölenlerin sayısı 4'e ulaştı. 24 Kasımda domuz gribi teşhisiyle kaldırıldığı Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ölen 31 yaşındaki B.K'nin ardından, 5 gün içinde aynı hastalıktan 3 kişi daha hayatını kaybetti. Domuz gribi teşhisiyle Bolu İzzet Baysal Hastanesine sevk edilen 38 yaşındaki kadın 28 Kasımda, Sakarya Yenikent Devlet Hastanesinde tedavi gören 55 yaşındaki erkek hasta 1 Aralıkta ve 12 gün önce doğum yapan 38 yaşındaki M.M ise Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dün hayatını kaybetti.

  Domuz gribi teşhisi konulan 4 hastanın tedavilerinin yoğun bakımda devam ettiği öğrenildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı