Dünya Haberleri

DÜNYA

  Domuz gribi kapımıza dayandı

  Hürriyet Haber
  28 Nisan 2009 - 00:00Son Güncelleme : 28 Nisan 2009 - 13:48

  ABD ve Avrupa’ya sıçrayan Meksika kökenli domuz gribi paniği büyüyor. Meksika'da ölü sayısı 152'ye çıktı. Dünya Sağlık Örgütü alarm seviyesini 4'e çıkardı. İsviçre'de trenle taşınan virüs konteyneri patladı, ülkede panik başladı.

  DÜNYADAN KARANTİNA FOTOĞRAFLARI

  SALGIN ÜLKEYİ FELÇ ETTİ

  Domuz gribi Meksika'da 152 can aldı. Diğer ülkelrde görülen vakalarda henüz ölüm açıklanmadı. 

  ABD Başkanı Barack Obama’nın Meksika ziyareti sırasında el sıkıştığı arkeoloji uzmanının birkaç gün sonra grip benzeri semptonlardan ölmesi üzerine ’grip yoksa biyolojik silah mı’ diye komplo teorilerinin üretilmesine yol açtı. 

  İŞTE RAKAMLARLA SON DURUM

  ÜLKELER

  ÖLÜ SAYISI

  KESİNLEŞEN VAKA

  ŞÜPHELİ VAKA

  MEKSİKA

  152

  18

  1600

  ABD

  0

  51

  0

  KANADA

  0

  6

  0

  İSPANYA

  0

  1

  26

  AVUSTRALYA

  0

  0

  19

  Y. ZELLANDA

  0

  0

  10

  İSVEÇ

  0

  0

  5

  İNGİLTERE

  0

  2

  0

  ALMANYA

  0

  0

  3

  İSRAİL

  0

  0

  2

  FRANSA

  0

  0

  4

  NORVEÇ

  0

  0

  1

  G. KORE

  0

  0

  1

  DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ, ALARM DÜZEYİNİ 4. EVREYE ÇIKARDI

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), domuz gribini 1 ila 6 arasında derecelendirdiği salgın evreleri sıralamasında alarm düzeyini 3. evreden 4. evreye çıkardı.

  İsviçre'nin Cenevre kentinde saatlerce süren acil toplantının ardından WHO Başkan Yardımcısı Keiji Fukuda, düzenlediği basın toplantısında, ilk olarak alarm düzeyini 3'ten 4'e yükseltme kararının alındığını söyledi.

  Fukuda, virüsün kimi ülkelere de yayılmış olması nedeniyle domuz gribinin kontrol altına alınamayabileceğini bildirdi.WHO ayrıca, gribin yayılmasını durdurmak için sınırların kapatılması tavsiyesinde bulunmadığını, henüz yolculuk kısıtlamalarının gerekli olmadığını açıkladı.

  Örgütün alarm düzeyini 4. evreye çıkarması, hastalığın en az bir ülkede insandan insana geçtiği anlamına geliyor.

  İSVİÇRE'DE TRENLE TAŞINAN VİRÜS KONTEYNERİ PATLADI

  Zürih'te toplanan domuz gribi numunelerinin, Cenevre'deki İsviçre Ulusal Salgın Merkezi'nde incelenmeleri için yerleştirildikleri konteyner, trenle nakliyesi sırasında patladı. 61 yolcunun da bulunduğu trende "virüs konteynerinin" patlamasıyla 2 kişi hafif yaralandı. Zürih-Cenevre hattında bekletilen trenin etrafında sıkı güvenlik önlemleri alındı. Tren ancak birkaç saat sonra yola devam edebildi.

  Patlamada yaralanan 2 kişiye virüsün bulaşıp bulaşmadığı açıklanmadı. Patlamanın, konteynere yerleştirilen kuru buz basıncında bir artıştan kaynaklandığı belirtildi. Ancak olay tüm ülkede panik yarattı.


  SALGIN OLURSA 7.5 MİLYON KİŞİ ÖLECEK

  Semptomları nedir?

  İnsan gribiyle aynı belirtiler, yani öksürük, ani ateş, başağrısı, kas ağrıları şeklinde başlar. Ağır olanlarında zatürre, çoklu organ yetersizliği ve ölüme kadar gidebilir.

  Tedavi edilebilir mi?

  Meksika ve ABD’deki hastaları Tamiflu ve Relenza adlı antibiyotiklerin şu ana kadar başarıyla tedavi ettikleri görüldü.

  Salgın ne kadar kötü olabilir?

  Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında bir salgının başgöstermesi halinde iyimser tahminle 7.5 milyon kişinin ölebileceğine dikkat çekiyor.

  Hastalık domuz etinden mi geçiyor? Et 70 derecenin üzerinde sıcaklıkta pişirilince virüs ölüyor. Hastalık insandan insana solunum yoluyla geçiyor.

  Hastalık yayılıyor

  Domuz gribi salgınının merkezi Meksika’da vaka sayısı 1614’e çıktı. Bu hastalıktan öldüğüne inanılanların sayısı ise 149’u buldu. ABD’de domuz gribi teşhisi konulan 28 hastanın ölüm tehlikesi bulunmadığı açıklandı.

  Avrupa’ya sıçradı

  Avrupa’da doğrulanan ilk vaka olarak İspanya’ya Meksika’dan dönen 8 şüpheli hastadan birine domuz gribi teşhisi konuldu. İngiltere’de ilk kez 2 domuz gribi vakası belirlendi. Bu kişiler Glasgow yakınındaki Airdrie’deki hastanede karantina altında tedaviye alındı.

  Meksika tecridi

  Dünyanın birçok ülkesi vatandaşlarını Meksika’ya gitmemeleri konusunda uyarıyor. İtalya Sağlık Bakanlığı, "Meksika’ya gitmeyin, zorunlu değilse ABD’ye de gitmeyin" diyence, binlerce rezervasyon iptal edildi. Çin ve Sırbistan, Amerika ülkelerinden domuz alımını durdurdu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı