Dünya Haberleri

  Domuz gribi daha çok kimleri öldürüyor

  A.A.
  21.08.2009 - 10:04 | Son Güncelleme:

  Domuz gribine yol açan H1N1 virüsüyle ilgili araştırmalara göre, bu virüs nedeniyle ölenlerin yaklaşık yarısını sağlık durumu riskli kabul edilenler oluşturuyor.

  Bulaşıcı Hastalıkların İzlenmesi ve Kontrolünde Avrupa Bilgi Sistemi olarak da bilinen “Eurosurveillance” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, H1N1 virüsünün ölümcül etki yapabildiği, sağlık durumu riskli grupta hamileler, şeker hastaları, obezlikle bağlı sağlık sorunları olanlar ve yaşlılar da bulunuyor.

  St.Maurice'de (Fransa) bulunan Halk Sağlığı Enstitüsü araştırmacıları, ölümlerin yüzde 51'inin 20-49 yaş grubunda olduğunu, ancak bunun bulunulan ülke veya kıtaya da bağlı olduğunu belirterek, söz konusu riskli grupta bulunan birine virüs bulaşması durumunda ölümcül sonuçlara yol açma olasılığının yüksek olduğunu kaydetti.

  Riskli grupta özellikle hamilelik ve obezitenin özellikle öne çıktığı ifade edilen araştırma sonuçlarına göre, bazı hükümetlerin, virüs aşısının kullanılabilir olmasından sonra ilk olarak hamilelerin aşılanması düşüncesinde olduğu ifade edildi.

  Çocukların virüsten etkilenmelerinin korkulandan daha az olduğu ifade edilen araştırma sonuçlarında, virüsün 20 yaş üstü gruptaki şeker hastaları ve obezlikle bağlantılı sorunları olanlarda ölümcül olabildiği vurgulandı.

  Araştırmada, H1N1 virüsünün doğrudan obezlerde ölümcül sonuçlara yol açabileceği hakkında kesin veriler bulunmadığı, ancak obezliğe bağlı bazı sorunlarda ölümcül olabildiği de vurgulandı.

  H1N1 virüsünün ölümle sonuçlanma oranının yaklaşık binde 4 olduğu ifade edilen araştırmaya göre, bu oran mevsimsel gribin yol açtığı ölüm oranına göre yüksek görülmesine rağmen, 1918'de görülen ve yüzde 2 ila 3 oranında ölümle sonuçlanan İspanyol gribine göre oldukça düşük.
  Araştırma raporunda, salgın devam ederken ölüm oranlarını belirlemenin güç ve tehlikeli olduğu da ifade edildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı