Gündem Haberleri

  Domuz gribi aşısı değil korkusundan geçici felç oldu

  Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
  10.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Domuz gribi aşısı yaptıran Ankara Numune Hastanesi sağlık personeli M.Ö.’nün ayakları felç olunca, aşıya bağlı bir yan etkinin geliştiğinden şüphelenildi. Ancak M.Ö.’nün, aşıya bağlı korku nedeniyle geçici felç olduğu saptandı.

  Sağlık Bakanlığı Pandemi İzleme Bilim Kurulu Üyesi Levent Akın, domuz gribi aşısının ateş, kolda oluşan ağrı ve 24 saatlik sertlik dışında, milyonda bir ihtimalle ayaklarda geçici felç gibi bir yan etkisinin olabileceğini açıkladı. Akın “Sağlık personelimizin ayaklarında oluşan geçici felç aşıdan değil, aşıya bağlı korku nedeniyle oluştuğu tespit edildi. Zaten felç durumu da ortadan kalktı” dedi. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ise bir şef yardımcısında aşı sonrası beyin hasarı oluştuğu ve yoğun bakıma alındığı iddia edildi. Sağlık Bakanlığı yetkilileri bu iddiayı reddetti.

  SAĞLIK Bakanlığı, domuz gribi nedeniyle çeşitli illerde tedavileri sürdürülen 9 ve 40 yaşında iki erkeğin, 3 yaşında bir kızın ve 52 yaşında birinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Açıklamaya göre toplam 31 kişi hayatını kaybetti.

  İlaç yeniden gündemde

  SAĞLIK Bakanlığı, geçen ay, domuz gribinin normal gripten hafif seyretmesi nedeniyle hastalığı ağır geçirmeyenlerde kullanımına ara verdiği tamifluyu yeniden kullanma kararı aldı. Akın, hastalığı hafif seyreden fakat daha sonra birden ağırlaşan ve yaşamını yitiren iki hasta olduğunu söyledi.
  Akın, “Bakanlık, Tamiflu kullanımını yeniden doktor inisiyatifine bıraktı” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı