"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Domatesi soydum, buzluğa koydum

Size “Tencere yemekleri nesiz olmaz?” diye sorsam, kiminiz soğan der, kiminiz salça. Birçoğunuzun aklına ilk gelen şey de gerçekten yemeklerimizin en önemli parçalarından biri olan domates olacaktır.

Bizler o kadar alışmışız ki yemeklerimize domates koymaya, yazın son dönemlerinde domatesi kışa taşıma telaşımız başlar. Kışın da domatessiz kalmak istemeyiz.
Domatesi kışa taşımanın o kadar çok yöntemi vardır ki, hangisinin dolabımızda daha az yer kaplayacağı ya da hangisinin daha pratik olduğu konusunda birbirimize tavsiyeler vermekten de geri kalmayız.
Domatesin kabuklarını soyup rendeleyebilir, kabuklu ya da kabuksuz halde küp küp doğrayabilir, sonra da poşetlere doldurabilirsiniz.
Ya da rendelenmiş domatesi buz kalıplarına doldurup dondurduktan sonra küçük tabletler halinde poşetleyebilirsiniz.
Domatesi bütün olarak donduranlar da var elbette. Ancak bu yöntemi yalnızca büyük derin dondurucusu olanlar uygulayabilir.
Tarla domatesinin lezzetini kışın yaptıkları menemenlerde almak isteyenler domatesi küp küp doğradıktan sonra poşetlere koyar, aynı poşete doğradıkları sivri biberi de eklemeyi ihmal etmezler.
Bana soracak olursanız, bu pratik bir yöntem. Ama benim menemen için benimsediğim şey; malzemeyi zeytinyağıyla 5-10 dakika pişirip cam kavanozlara doldurmaktır.
Domatesi dondurmanın bir başka yöntemi de közleyip kabuklarını soyduktan sonra süzüp poşetlemektir. Bu şekilde buzluğa atılan domates, kışın patlıcan salatası yaparken kullanılabilir.
Haydi hanımlar, yazın taze domatesleri kış için buzluklara.

Bezeli Parfe

Bezeleri çok küçük parçalar halinde kırıp bir kâseye koyun. İki poşet toz kremşantiyi ve soğuk sütü derin bir kaba aktarın. Mikserin yüksek devriyle, katılaşıncaya kadar, 3-4 dakika çırpın.
Oda sıcaklığında bekleyen yumurtaların akını başka bir derin bir kaba koyun. Mikserin yüksek devriyle katılaşıp kar gibi oluncaya kadar, 5-7 dakika çırpın.
Yumurta akını kremşantinin olduğu kaba aktarıp tahta bir kaşıkla karıştırın. Ayırdığınız yumurta sarılarını, toz şekeri ve kakaoyu da başka bir kapta çatal yardımıyla iyice çırpıp diğer malzemelerin üzerine ekleyin. Kırılmış bezeleri de ilave edip iyice karıştırın.
Geniş ve derin bir kâseye buzdolabı poşetini açarak yayın. Hazırladığınız karışımı bu kâseye aktarıp kaşıkla üzerini düzeltin ve derin dondurucuya koyun.
Derin dondurucuda 6-7 saat beklettiğiniz parfeyi dondurucudan çıkarın. Oda sıcaklığında 10 dakika kadar bekletip dilimleyerek servise sunun.

Malzeme listesi
-15-20 adet küçük beze
-1 paket toz kremşanti (2 poşet)
-3 su bardağı soğuk süt
-3 adet yumurta
-Yarım su bardağı toz şeker
-3 yemek kaşığı kakao

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI