Dolu durağa boş metrobüs

Hürriyet Haber
14.08.2012 - 17:01 | Son Güncelleme:

Metrobüslerde yaşanan yoğunluk nedeniyle büyük eleştirilerle karşılaşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni bir uygulamaya geçiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın 'tarihi' olarak nitelediği çalışmada otobüsler arasında radyo ringi kurulacak ve çok kalabalık olan duraklara boş metrobüsler gönderilip vatandaşların rahat bir yolculuk yapması sağlanacak.

Toplu taşıma araçlarına yönelik yeni  projelerini anlatan Topbaş, kentte metrobüs sayısını artırmayacaklarını çünkü artan metrobüs sayısının  istasyonlarda daha büyük sıkıntı yaratacağını söyledi.

İŞTE O REKLAM FİLMİ / WEB TV

Metrobüs sayısı arttığında yolların tıkanabileceğine ve sistemin çalışmayacağına işaret eden  Topbaş, sadece metrobüs sisteminin yönetim tarzında bir çalışma yaptıklarını vurguladı. Metrobüste yaşanan yoğunluk ve sorunların çözümü için yeni bir  elektronik kontrol sistemi oluşturduklarını, sıkışıklığı fark edip, trafiği  yönlendirecek akıllı bir sistemi devreye sokmak üzere olduklarını kaydeden Başkan  Topbaş, şunları ifade etti:

"Otobüsler arasında radyo ringi kurmak suretiyle aradaki haberleşmeyi  sağlayacağız. Sadece metrobüs hattını da kontrol eden bir komuta kontrol merkezi  planlıyoruz. Bu sistemle ekranlarda, kalabalıkları görerek, çok kalabalık olan  yerlere boş otobüs göndermek suretiyle tarihi bir çalışmaya giriyoruz.

Metrobüsle  ilgili başka sistem çalışmalarımız da var. Beylikdüzü metrobüs hattında da şu an  test sürüşüyle yolcu taşıyoruz. Henüz bitmedi, yürüyen merdivenleri ve asansör,  montajları devam ediyor. Dikkat ediyorsanız, o bölge daha müsait olduğundan daha  rahat istasyonlar yapabildik. Avcılar da iyi bir istasyon haline döndü, önceki o  kargaşa bitti. Otobüsler için ise şikayetler geliyor. Dünya literatüründe de  normalde otobüslerle yolcu taşıma kapasitesi saatte 12 bin ya da 15 bindir. Biz  33 bin kişiye çıkmışız. Yani bu otobüslerle olacak iş değil. Bu kadar yolcuya  hafif metro ve raylı sistem olması gerekiyor. Çünkü 35 bin, 50 bin yolcu hafif  metro demektir.”
       
“Köprü raylı sisteme izin vermiyor”
         
Metrobüsü tramvaya veya elektrikli sisteme döndürdürmeyi de  düşündüklerini ancak bu olayın trafikte problemler yaşatabileceğini belirten  Topbaş, “Metrobüsü raylı sistem haline dönüştürdüğünüzde Haliç Köprüsü'nü  geçemiyorsunuz. Ayrıca köprüde viyadükler yapılması gerekiyor. Zincirlikuyu'ya  geldiğinizde o zaman köprüyü geçemezsiniz. Kısmen elektriği şarj ederek gidebilir  mi? Ancak dünyada örnek olarak, daha büyük uzun otobüsler ya da katar, tren gibi  birbirine takılı otobüsler yapabilir miyiz? Bunları hep çalışıyoruz” dedi.
         
“Cep telefonları durağı algılayacak”
         
Otobüslerin yenilenmesine paralel olarak akıllı durak projesini de  başlattıklarını hatırlatan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti:

"Öyle bir sistem  kurguluyoruz ki, telefonunuz otobüs durağını algılayacak. Gitmek istediğiniz yeri  yazdığınızda, hangi duraklardan kaç numaralı otobüslere binmeniz gerektiğini  telefonunuz söyleyecek. Otobüsün bulunduğunuz yere kaç dakika sonra geleceğini  göreceksiniz. Hangi aktarmaları kullanacağınızı, varmanız gereken yere kaç  dakikada ulaşacağınızı öğreneceksiniz."

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı