ANKARA HABERLERİ

Dolmuşlar yasağı delmedi

Hürriyet Haber
08 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 07 Temmuz 2012 - 15:54

Ankara’nın değişik bölgelerinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencileri tarafından yapılan araştırma, sigara yasağına en fazla dolmuşlarda uyulduğunu ortaya koydu.

Hürriyet Haber

ANKARA’da yapılan araştırma, sigara yasağına en fazla dolmuşlarda uyulduğunu ortaya koydu. Ankara’nın değişik bölgelerinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencileri tarafından yapılan araştırmada, 69 işletmede, 88 iş yeri sahibi ve çalışanla 200 müşterinin sigara denetimleri konusundaki tutumları belirlendi. Araştırmada restoran ve kafelere gidilerek işyeri sahipleri, çalışan ve müşterilerle görüşüldü. Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, 69 işletmede yapılan araştırmada 4207 sayılı yasaya uyulup uyulmadığı konusunda ankete katılan 288 kişiye bazı sorular sorduklarını belirtti.

Mekanlarda ihlal var

Araştırmada, 200 müşteriden yüzde 77,5’inin dolmuşlarda yasaya tamamen uyulduğu yönünde görüş belirttiğini ifade eden Bilir, “Müşteriler yüzde 65,5’i kamu kurumlarında tamamen yasaya uyulduğunu belirtirken, pastanelerde yüzde 40,5, restoranlarda yüzde 33, taksilerde yüzde 23,5, kafelerde yüzde 21,5 oranında yasaya uyulduğunu belirtilmiş. En düşük oran ise yüzde 7,5 ile alkol servisi olan restoranlarda. Yani yasa buralarda ihlal ediliyor. En yüksek uyulma oranı ise dolmuşlarda” şeklinde konuştu.

Kamu kurumları da uymuyor

İşveren ve çalışanların da aynı soruya verdiği cevapların benzer olduğunu anlatan Bilir, “Ankete katılan işveren ve çalışanlardan oluşan 88 kişi, dolmuşlarda yasaya uyulup uyulmadığı yönündeki soruya yüzde 86,4’ü uyuluyor demiş. Kamu kurumlarında bu oran yüzde 75, pastanelerde yüzde 47,7, restoranlarda yüzde 34,1, taksilerde yüzde 21,6, kafelerde yüzde 23 oranında yasaya uyulduğunu belirtilmiş. En düşük oran yüzde yine alkol servisi olan restoranlarda. Buralarda uyum oranı 11,4” diye konuştu.

Kontrol düşük

Tütün kontrolü konusundaki kurallara uyumun düşük olduğunu ifade eden Bilir, bu konudaki ihlallerin fazla olmasının denetimlerin güçlendirilmesi gerektiği sonucunu ortaya çıkardığını belirtti. Türkiye’nin tütün kontrolünde dünyaya örnek ülke olduğunu belirten Bilir, bu durumun devam etmesi için ihlallerle mücadelenin aksatılmadan devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dolmuşlar yasağı delmedi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı