Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dolmabahçe'nin bodrumu açılıyor

  Hürriyet Haber
  28 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ocak 1999 - 00:01

  Bir yıl önce çok sayıda tarihi eserin bakımsızlıktan çürüdüğü ortaya çıkarılan Dolmabahçe Sarayı'nın bodrum katındaki onarımın bir bölümü sona erdi. Şubat ayında ziyarete açılacak bu bölümde tamir edilen eserler sergilenecek.

  Geçen yıl, birçok tarihi eser ve eşyanın harap halde, kilitli kapılar arkasında saklandığı ortaya çıkan Dolmabahçe Sarayı bodrum katının onarım çalışmaları tamamlanan bölümü şubat ayında ziyarete açılıyor.

  Bodrum katının, sarayın belirli zamanlarda davetler için kullanılan ünlü Muayede Salonu'nun altına kadar olan bölümü yüzlerce eserin yer aldığı sergi alanı haline dönüştü. Yıllar boyu tarih talanına sahne olan bodrumdaki kırık aşurelik kapaklarının yerini, tamir edilmiş aşurelik kapakları, üzerinde kumaş kalmamış koltukların yerini Hereke'de işlenen özel kumaşlarla kaplı, cilalı koltuklar aldı. Yetkililer, eskiden sarayın hangi bölümünde oldukları bilinmediğinden kadeh, aşurelik, sandık, dolap, gramofon, resim, saat, Osmanlı arması, eski elektrikli süpürge ve daha nicelerini yıllarca gizli kaldıkları bodrum katında sergilemeye karar verdiler. Halife Abdülmecid Efendi'nin (1868-1944) resim atölyesinde kullandığı malzeme, eskiz çalışmaları ve resimlerinin de ilk kez sergilendiği bodrumu gezmek için alınacak ekstra biletin fiyatı ise 750 bin lira olarak belirlendi. Bilet fiyatı öğrenciler için 250 bin lira olacak.

  TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı Teknik Başkan Yardımcısı Zeki Aybek, onarım ve bakım çalışmaları için yaklaşık 140 milyar lira harcanan bodrum katını Hürriyet'e gezdirirken, ilk bölümün 3.5 ay gibi kısa sürede tamamlandığını söyledi. Yaklaşık 600 işçinin emeğiyle sadece yıkık dökük eşyaların değil, duvar ve tavanlar ile yer taşlarının da onarıldığını anlatan Aybek, Milli Sarayların bu çalışmalar için yeterli bütçesi olduğunu vurguladı. Bodrumun tamamının Mart ayından sonra açılacağını belirten Aybek, çalışmalarda, Saray'ın bahçesindeki sanat atölyelerinde çalışan ustaların katkılarının ve Milli Saraylara ait olan Hereke Fabrikası'nda dokunan özel kumaşların önemine dikkat çekti.

  EŞYALARA NÜFUS KAĞIDI

  Aybek, gümüş, sedef, oyma, resim atölyesi gibi onlarca atölyede eski hallerine dönüştürülen eser ve eşyaların ‘nüfus kağıdı’nın çıkarıldığını söyledi. Bu kağıtlarda hangi parçanın hangi atölyede, hangi ustalar tarafından onarıldığının kayıtlı olduğunu anlattı. Aybek, ‘‘Yıldız Teknik ve İstanbul Teknik üniversiteleri ile sarayın fotogramatik rölövesini de çıkarıyoruz. 60 bin eşya ve eserin kayıtlı olduğu envanter ise güncelleştirilmeye çalışılıyor. Bundan sonra geçeceğimiz bilgisayar sistemiyle sarayda bulunan en küçük eşya bile ekranda görülebilecek. Ayrıca güvenlik için barkod sistemine de geçeceğiz’’ dedi.

  Bu tür tarihi binalarda onarım ve bakımın bitmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Aybek, bodrum katı tamamlandığında sırada çatı katının olduğunu söyledi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı