« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dolmabahçe Sarayı'nda 'Yeni Sezona Merhaba' gecesi

Turkcell Süper Ligi'nin yayıncı kuruluşu Digitürk Lig TV, Dolmabahçe Sarayı'nda futbol camiasının önde gelen isimlerini biraraya getiren "Yeni Sezona Merhaba" gecesi düzenledi. Geceye Türk vatandaşı olduktan sonra milli takıma çağırılan Mehmet Aureilo konusu damgasını vurdu.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Davetliler arasında yer alan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türk vatandaşı olarak Mehmet adını alan Brezilyalı oyuncu Aurelio'nun milli takıma çağırılmasının normal karşılanması gerektiğini söyledi.

Medya mensuplarının Aurelio ile ilgili soruları üzerine Şahin, "Türkiye'de birçok spor dalında Türk vatandaşı olmuş ve milli formayı giymiş çok sayıda sporcu var. Şimdi Mehmet adını alan Aurelio, başarılı bir futbolcu. Şartlar oluştu ve Türk vatandaşı oldu. Biliyorsunuz. Anayasa'nın 66. maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türk'tür. Dolayısıyla milli takımda oynayabilme kapasitesine sahip olduğuna göre de, onu yetkili kadronun milli takıma davet etmesi kadar doğal birşey olamaz. Hakan Şükür, Türk sporcu olarak milli takımda bulunma hakkına ne kadar sahipse, anayasal çerçevede Aurelio da milli takımda Türk vatandaşı olarak bulunma hakkına o kadar sahiptir." diye konuştu.
 
ULUSOY: "AURELIO'YU DEVLET TÜRK YAPTI"

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, Aurelio'ya vatandaş olma hakkını devletin tanıdığını ifade ederek, "Nasıl ki ben bir Türk vatandaşı olarak belli haklara sahipsem, Mehmet de o haklara sahiptir. Dolayısıyla yeterli görüldüğü takdirde milli takımda oynaması da en doğal hakkıdır. Nasıl ki Türkler Avrupa ülkelerinin milli takımlarında oynayabiliyorsa, o da burada oynayabilir" dedi.

Beşiktaşlı Nobre ile Trabzonspor'dan Yattara'nın da vatandaşlık başvurularında bulunduğunu kaydeden Ulusoy, "Bu başvurular Levent Bıçakcı yönetiminin bir yönetmelik boşluğundan faydalanılarak yapıldı. Biz buna birtakım kısıtlamalar ve kriterler getireceğiz. Çünkü bir gün bir bakarsınız, Türk Milli Takımı'nın 8-9'u yabancı olmuş" dedi.

Ulusoy, başarılı bir yeni sezon dileklerini de belirterek, "Bütün dostlar şimdi hep biraradayız ve inşallah bu devam eder. Zaten futbol da dostluk ve kardeşliktir. Futbol camiası bir gemidir ve hepimiz üstümüze düşen sorumlulukları yerine getirmeliyiz. Yoksa bu gemi batar ve yok oluruz. Üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmeyip suç işleyenlere de gereken cezaları vereceğiz" şeklinde konuştu.

CAVCAV: "AURELIO'NUN TÜK VATANDAŞLIĞINI DOĞRU BULMUYORUM"

Gecede yer alan Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav ise, Aurelio'nun Türk vatandaşı yapılarak milli takıma çağırılmasını doğru bulmadığını söyledi.

Kendi takımında Mısırlı Ayman'ın Türk statüsünde oynadığını hatırlatan Cavcav, "Ama Ayman geldiği yıl kendisi başvurmuş. Sonradan bize bir yazı geldi ve Türk statüsünde oynatabileceğimiz belirtildi. Vatandaşlığa alınması uygulaması Avrupa'da çok yaygın. Onlar daha 16-17 yaşında gelecek vaat eden sporcuları seçiyorlar. Ben 27 yaşındaki Aurelio'nun Türk vatandaşı olarak milli takıma çağırılmasını doğru bulmuyorum. Şimdi Nobre için çalışılıyor. 72 milyonluk bu ülkede yapılan uygulama yarar getirmez" dedi.

"YENİ SEZONA MERHABA GECESİ"

Digitürk Lig TV'nin Dolmabahçe Sarayı'nda organize ettiği "Yeni Sezona Merhaba" gecesi, çok sayıda davetliye evsahipliği yaptı.

Saray girişinde davetliler Latin dansları ve müziğiyle karşılanırken, futbol camiasının önde gelen isimleri de organizasyonda yer aldı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Gençlik Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, İstanbul Valisi Muammer Güler, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, kulüp başkanları, yöneticiler ile birlikte çok sayıda davetli gecede yer aldı.
Organizasyonun davetlilerinden (A) Milli Futbol Takımı'nın ise saraya tekneyle denizden gelmesi dikkati çekti.

Gecenin sonunda havai fişek gösterileri yapılırken, ünlü sanatçı Ajda Pekkan da bir konser verdi.

GERETS: "2 MAÇIMIZ ÇOK ÖNEMLİ"

Geceye katılan Galatasaray Teknik Direktörü Eric Gerets, Lig TV'de yaptığı açıklamada, iyi bir performans göstermeye başladıklarını, ancak bundan sonra yapacakları 2 maçı kazanmalarının çok önemli olduğunu söyledi.

Transfer düşüncelerinin sürdüğünü kaydeden Belçikalı teknik adam, Türkiye'de futbolla ilgili özel hisler duyduğunu, bunu Hollanda ve Belçika gibi ülkelerde hissetmenin mümkün olmadığını ve burada olmaktan mutlu olduğunu söyledi.
 
Trabzonspor Teknik Direktörü Sebastiao Lazaroni ise, bu sezon yeni bir başlangıç yaptıklarını ve gol kralı Fatih Tekke'nin gitmesiyle oyunlarında değişiklik söz konusu olduğunu belirterek, taraftarlardan her zaman takımın arkasında olmasını istedi.
 
MHK Başkanı Mustafa Çulcu da, hakemlerin ilk hafta başarılı olduğunu, ancak 2. haftada ufak tefek sıkıntılar olduğunu söyledi.

Hakemlerin de ligdeki takımlar gibi ısındığını kaydeden Çulcu, hata yapan hakemlerin, moral motivasyonları düştüğü için yeniden toparlanana dek bekleme süreci geçireceklerini bildirdi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz