Dolarlar su gibi akıyor

hurriyet.com.tr / EKONOMİ
20.06.2013 - 15:51 | Son Güncelleme: 20.06.2013 - 15:52

7 kıtadan yaklaşık 1.500 yabancı iş insanının katıldığı 18. TUSKON Türkiye – Dünya Ticaret Köprüsü’nde milyonlarca dolarlık anlaşma imzalandı.

Programda inşaat,  inşaat malzemeleri, inşaat makineleri  ve mobilya sektöründe milyonlarca dolarlık alım anlaşmaları imzalandı. Programa katılan işadamlarından bazıları başka ülkelere verdikleri siparişleri iptal ederek, bu siparişleri Türkiye’den tedarik etmek için görüşmeler yaptı.

Programda otel yatırımlarından, iş makinelerine, dekorasyon malzemelerinden inşaat malzemelerine ve okul araç gereçlerine kadar pek çok alanda satın alma ve işbirlikleri gerçekleştirildi. Yatırımcılar, Türkiye’deki ürünlerin hem kalite olduğun hem de fiyat avantajı bulunduğunu belirtiyor.

FİLİPİNLER'DEN GELDİ SİLAH VE HELAL GIDA ALDI

Buluşma irili ufaklı birçok ilginç girişimciyi bir araya getirdi. Filipinler’de silah distribütörlüğü yapan Twin Pines şirketinin kadın girişimcisi Maria Ann Topacio buluşmada Trabzon Silah ve Stoager Silah ile el sıkıştıklarını ve Kasım’da siparişleri alacaklarını söyledi. Topacio Filipinler'de ağırlıklı olarak Amerikalı silah üreticilerinin distribütörlüğünü yaptıklarını Topacio bundan sonra Türkiye malı silahları da Filipin tüketicilerle buluşturmak istediğini söyledi. Maria Ann Topacio buluşmaya kızıyla birlikte geldi. Aile şirketlerinin gıda bölümünün başında bulunan Alexandria Topacio Filipinler’deki Müslüman toplumu için Türkiye’den helal gıda tedarik etmek üzere temaslar kurduklarını söyledi.

LİBYALI MİLLETVEKİLİ DE GİRİŞİMCİ KİMLİĞİ İLE GELDİ

Aynı zamanda Libya’da milletvekili olan Misratalı inşaat girişimcisi Ali Abuturkia iç savaştan sonra altyapının kötü durumda olduğunu Libya’da hastane inşaası, kanalizasyon gibi altyapı yatırımları için Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Moğolistan İnşaat Geliştirme Merkezi Direktörü Batchuluun Bayarsaikhan da Başbakan Erdoğan’ın Moğolistan ziyaretine dikkat çekerek Moğolistan’a Türkiye’den inşaat yatırımlarını artırıp 500 milyon dolara ulaştırmak istediklerini belirtti.

MOZAMBİK OTEL YATIRIMCISINI ARIYOR
4 milyon dolarlık otel yatırımı için Türk ortak arıyor Mozambik’te 40 yıldır faaliyet gösteren inşaat firması Dos Santos,  4 milyon dolarlık otel yatırımı için Türk ortak arıyor.  Dos Santos Yönetim Kurulu Başkanı Yussuf Vali,  TUSKON etkinliğine ilk defa katıldığını, Mozambik’te  Türk işadamları ile tanıştıktan sonra yatırım arayışına başladığını söyledi. Vali,  “Mozambik’in başkenti  Maputo’da  yapacağım 120 odalı  4 milyon dolarlık otel yatırımı için Türk ortak arıyorum.  Çünkü Türkiye’nin hem otel işletmeciliği hem de otel inşası konusunda know how’u var” dedi.

Mozambik’te yüzde 100 dolulukla çalışan otellerin gecelik fiyatlarının 300-400 dolar olduğunu söyleyen Vali,  Mozambik’te yatırımların 2 yılda kendini amorti ettiğine dikkati çekti.  Türkiye’den alüminyum, dekorasyon malzemeleri ürünleri aldığını da belirten Vali, Türkiye’deki ürünlerin kaliteli ve uygun fiyatlı olduğunu kaydetti.

DUBAİ'DEKİ SİPARİŞİNİ İPTAL ETTİ
Dubai’deki 1 milyon dolarlık siparişini iptal ederek Türkiye’ye yönlendirdi Bostwana Cumhuriyeti’nden 33 yıllık inşaat firması Alberta da Dubai’den yapacağı 1 milyon dolarlık inşaat vinçleri siparişini iptal ederek,  bu siparişi Türkiye’ye yönlendirdi. Şirket ayrıca yeni başlayacağı 25 milyon dolarlık ofis inşası projesi  için de Türkiye’den inşaat malzemeleri alacak.Konut, ofis, özel okul inşa eden Alberta şirketinin sahibi Houshang Mazidi,  “Çok iyi bir organizasyon. Hem katılımcılar hem ülkeniz için çok faydalı olacak” dedi.  Mazidi, “Daha önce Dubai’den 1 milyon dolarlık inşaat vinçleri siparişi vermiştim. Dün aradım ve iptal ettim. İnşaat makinelerini Türkiye’den alacağım. Dün ön görüşmeleri yaptım, bugün de anlaşmayı netleştireceğiz” diye konuştu.

Mazidi, Türkiye’den ayrıca özel okullar için mobilya araç gereçleri almayı düşündüğünü, yeni başlayacakları 25 milyon dolarlık ofis projesiyle ilgili alımlar yapacaklarını, bir demir-çelik firmasıyla da alım yapmak için görüştüklerini kaydetti.

Rusya’da dekorasyon ve iç mimarlık malzemeleri alım satımı yapan Zao KPK Stavropolstroyoptorg şirketinin Satın Alma Departmanı Başkanı Shevchishen Vadim iseTürkiye’den satın aldıkları ürünlerin nakliye maliyetlerinin Çin’e göre daha uygun olduğunu, bu nedenle Türkiye’yi tercih ettiklerini söyledi.  Vadim, Türkiye’den iç mimarlık, bahçe ürünleri, çatı uygulamaları ürünleri almak için görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA İMZALADI
Filipinler’de deri ve enerji sektöründe söz sahibi  şirketlerden Marduke de milyon dolarlık anlaşmaya imzasını attı.

Marduke Üst Yöneticisi Mark Irvin Corando Duque "Burada güneş enerjisi paneli üreten bir Türk firması ile anlaşma imzaladık. Rakam konusunda şimdilik bir miktar veremiyorum ama milyon dolarlar seviyesinde olacağını şimdiden söyleyebilirim. Her iki taraf için de iyi bir anlaşma oldu. Türkiye’den mal alımı ile ilgili gelecek için de iyi niyetlerimiz var” dedi.

CEZAYİR'E 2014'E KADAR 2 MİLYON KONUT PROJESİ
Cezayir’de devletin tüm inşaat projelerini üstlenen Batigec firmasının Genel Müdürü Kamel Touhami,“Türkiye, özellikle inşaat ve müteahhitlik konusunda çok deneyimli ve bilgili bir ülke. Cezayir’de daha yapacak çok iş var. 2014’e kadar 2 milyon konut projemiz var. Yine Batigec’in şu anda 10 bin konutluk önemli bir projesi var. Cezayir’deki Türk işadamlarıyla zaten çalışıyoruz. Burada da işadamlarıyla iki gündür alım görüşmeleri gerçekleştiriyoruz.  Şu anda bir alım anlaşması yaptığımızı söylemem doğru olmaz ancak müspet şekilde ilerliyoruz” dedi.

Brundi’nin ilk tıbbi laboratuvarı için 1 milyon dolarlık laboratuvar malzemesi satışı gerçekleşirken buluşmanın ikinci gününde Afyon’da bir Temsa bayisi Mali’ye 12 adet Temsa otobüsü sattı. Buluşmada Türkiye’de artık müşterisi giderek azalan sektörler de kendisine müşteri buldu. Yurtiçine satışları bitmek üzere olan 2 soba üreticisi Moğolistan’a 2,5 milyon dolar değerinde soba sattı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı