Gündem Haberleri

  Doların düşüşünü engelleyecek üç şey

  CNBC
  12.11.2009 - 12:32 | Son Güncelleme:

  CNBC'de yayımlanan bir haber analizde ABD'nin son dört Hazine Bakanı'nın savunduğu 'güçlü dolar politikasını' işlemediği belirtilirken, doların şu andaki düşüşünü sone erdirecek üç öneri sunuldu.

  Analizde, ülkede görev yapan son dört Hazine Bakanı'nın güçlü dolar politikasını, ABD para birimi ile ilgili izlenmesi gereken ana görüş olduğuna vurgu yapılırken, doların bu politikaların uygulandığı dönemde değerinin yaklaşık beşte birini kaybettiğine dikkat çekildi.     

   

  CNBC, ABD tarafından uygulanan mevcut döviz politikasında çok fazla değişikliğe gitmeden doların değer kaybetmemesini sağlayacak üç öneriyi şu şekilde sıraladı:                    

   

  ALGININ DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKİYOR

  Hazine Bakanı, piyasalara sürekli şekilde değer kaybeden doların ABD yönetimi tarafından kabul edilebilir bir durum olmadığını açıkça göstermeli. Bu şekilde bir ifade, doların aşağı yönlü tek taraflı bir trend izlediği ile ilgili algıyı bozup, yatırımcıların bu kadar güvenli şekilde düşük faizle dolar borçlanıp, riskli varlıklara yatırım yapmasını sağlayan carry-trade işlemlerinin hızını kesebilir.

   

  AÇIKLARIN AZALTILMASI İÇİN GÜVENİLİR BİR PLAN OLUŞTURULMALI

  ABD yönetiminden yetkililer her ne kadar ülkenin bütçe açığının azalacağına yönelik öngörülerde bulunmasına rağmen buna çoğu kişinin inanmadığı da haber analizde dikkat çekilen diğer bir nokta oldu. Bu tahminlere göre ülkedeki açık önümüzdeki 10 yıl içinde, sürdürülebilir seviye olan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) yüzde 3'ü oranına inmekten de uzak.

   

  ABD yönetimi bu yüzden en kısa zamanda, ya da en geç bütçe görüşmelerinin yapıldığı dönemde bu oranı yüzde 3 ya da daha düşük seviyeye nasıl indireceğini ortaya koymalı.

   

  CNBC analizinde bu açığı kapatmak için yönetim tarafından finans kuruluşlarının kurtarılması için ayrılmış kaynağın, kullanılmayan kısmından faydalanabileceği önerisi de yapıldı.

   

  AVRUPALI VE DİĞER MERKEZ BANKALARI İLE KOORDİNASYON

  Haber analizde, üçüncü tavsiye olarak da ABD'deki ekonomi yönetiminin diğer merkez bankaları ile koordineli şekilde hareket etmesinin altı çizildi. Ülkelerin para birimlerinin düşüşünde, diğer ülkelerin faiz oranlarına yönelik beklentilerin etkili olduğuna dikkat çeken CNBC, kriz döneminde merkez bankalarının bir araya gelerek bunu başardığını belirtti.

   

  Bunu göz önünde bulunduran ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Başkanı Ben Bernanke ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean Claude Trichet, kamuoyuna faiz oranlarını koordineli şekilde belirleyeceklerini açıklayabilir. Tabii, bunu yaparken iki merkez bankası başkanın da egemenliklerini belirleyen sınırları aşmamaya dikkat etmesi gerekli. Bu da en basit şekilde iki merkez bankasının da birbirinin krizden çıkış stratejisini göz önünde bulunduracaklarını söylemeleri ile aşılabilir.

   

  Eğer Bernanke düşen doların kaderini değiştirmek için bir hamle yapmak istiyorsa, önümüzdeki hafta New York Ekonomi Kulübü'nde yapacağı önemli konuşma bunun için iyi bir fırsat olabilir.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı