Doların, 1.30 YTL’ye düşmemesi için Merkez Bankası önlem almalı

Hayri ÇETİNKAYA
20 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 19 Ağustos 2006 - 19:58

Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü Varol Civil, FED’in faiz artırımına ara vermesinin ardından uluslararası fonların tekrar gelişmekte olan ülkelere yönelmeye başladığını hatırlatarak, "Sıcak para Türkiye’yi tekrar basarsa, kur 1.30 YTL’ye de inebilir. Bunun olmaması için Merkez Bankası farklı yöntemler geliştirerek önlem almalı" dedi.

FRANSIZ BNP Paribas ile bir süre önce ortaklık kuran Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Varol Civil, ABD Merkez Bankası’nın (FED) bir yıl süreyle faiz artırımına gitmeyeceği beklentisiyle sıcak paranın tekrar Türkiye’de dahil gelişmekte olan ülkelere yönelmeye başladığını söyledi. Piyasalarda yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Varol Civil, "Sıcak para Türkiye’ye basarsa, kur tekrar 1.30 YTL’ye bile inebilir. Bunun olmaması için Merkez Bankası’nın önlem almalı" dedi.

POZİSYONLAR SİGORTALANMALI: "Bazen en küçük dalga bizim gibi ülkelerde büyüyüp sorun haline gelebiliyor" diyen Civil, Türkiye’deki küçük çalkantıların, kısa sürede hemen krizlere dönüşmemesi için gerek şirketlerin, gerekse ekonomi yönetiminin yeni yöntemler geliştirmesi gerektiğini söyledi. Civil, kurumların pozisyonlarını sigortalamak adına mutlaka hedge etmeyi (almış oldukları döviz riskini şimdiki kura sabitlemek) bilmeleri ve uygulamaları gerektiğine dikkat çekti. Pozisyonlarını hedge eden banka şirketlerin dalgalardan bugüne kadar çok az etkilendiklerini belirten Civil şunları söyledi:

DALGA BOYUNU KÜÇÜLEBİLİR: "Bu yöntemi uygulamayanlar, en küçük çalkantıda hemen paniğe kapılıyor, pozisyon kapama telaşına düşüyor. Bu durumda olanların sayısı arttıkça ortaya çıkan dalganın boyutu da büyüyebiliyor. Tam tersine döviz riskini şimdiki kura sabitleyenlerin sayısı arttıkça, dalga boyları da küçülecektir. Yaşanacak sarsıntı da az olacaktır. Kurlardaki iniş çıkış da azalacaktır. Kurumların aldığı riskleri mutlaka hedge etmeleri gerekiyor. Ancak bu tam olarak yapılmıyor. Çünkü bilinmiyor. Bu yüzden en küçük bir çalkantıda panik başlıyor."

SICAK PARA TUZAĞI: TEB Genel Müdürü Civil, kurların bundan sonraki seyri ile ilgili bir sorumuza da bir uyarı ile şöyle cevap verdi: "İki, üç ay öncesinde piyasaları karıştırmayı başaran sıcak para, ABD Merkez Bankası’nın (FED) enaz bir yıl kadar faiz artırımına gitmeyeceği beklentisi tekrar gelişmekte olan ülkelere yönelmeye başladı. Buna Türkiye de dahil. Dışarıdan döviz gelmeye başladığında kurların hızla aşağıya inmesi normaldir. Mevcut durumumuz, yine sıcak paraya davetiye çıkarıyor. Faizler yüksek, kurlar iniyor. Yabancının, dövizini bozdurup ve bonoya geçişine uygun. Yoğun döviz satışı kuru hızla aşağı çekerken, Merkez Bankası da kurdaki oynaklığı önleme adına piyasaya girip alım yaparsa, Merkez’in kasası yine dolarlarla dolabilir."

MERKEZ’E DÜŞEN GÖREV "Böyle bir gelişme, doları tekrar 1.40 YTL’nin de altına, 1.30 YTL’li değerlere bile indirebilir" diyen Civil sözlerini şöyle tamamladı: "Ve bir süre önce oynanan oyun tekrarlanabilir. Yabancı, 1.30 YTL’li değerlerden dolarını alıp Türkiye’yi terkederken, içerde aynı çalkantı karşımıza çıkabilir. Sıcak para akıntısıyla bu döngünün tekrar yaşanmaması için Merkez Bankası’nın daha farklı yöntemler geliştirmesi gerekiyor. Merkez Bankası, bu tür oynaklığa karşı farklı önlemler almalı."

Dalgada Fransızlar bizden daha sakindi

TEB Genel Müdürü Varol Civil, yeni ortaklığı BNP Paribas’ın mayıs haziran aylarında ortaya çıkan dalgalanmada, ortakları Fransız BNP Paribas’nın yaklaşımının ne olduğu yolundaki sorumuza şu karşılığı verdi: "Dalgada Fransızlar bizden daha sakindi. Bizi hep yatıştırmaya çalıştılar. Biz de çok panik olmadık aslında. Ama onlar bizden daha iyiydi. Bunu da normal karşılamak gerekir. Adamlar haritayı açtıkları zaman dünyanın çeşitli ülkelerinde ne tür olaylar yaşandığı üzerinde kafa yoruyor. Bizler haritayı açtığımızda, Türkiye’de iller bazında değerlendirmelerimizle sınırlı kalıyoruz."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı