Doları Kuzey Irak sıçrattı, borsa Citigroup’la zirveye imza attı

Esra SAHİCİ
16.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kuzey Irak’a operasyon tedirginliğinin sarstığı borsada, kan kaybı Citigroup’un öğlen saatlerinde Türkiye için yatırım tavsiyesini ’ağırlığını yükselt’e çıkarmasıyla durdu. Güne satışlarla başlayan İMKB, bu raporla öğleden sonra 59 bin puana dayanarak hem seans içi hem de kapanış rekoru kırdı. Dolar ise Kuzey Irak tedirginliği ile 1.21 YTL’ye kadar çıktıktan sonra 1.20 YTL’ye dönüş yaptı.

KUZEY Irak tedirginliğinin sarstığı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) imdadına Citigroup yetişti. Türkiye’nin ’sınır ötesi operasyon’ başlatacağı yönündeki olumsuzlukla yönü bozulan borsa, 56 seviyesine inerek yüzde 2’nin üzerinde kayıp yaşarken, Citigroup ’Türkiye için yatırım tavsiyesini ’ağırlığını yükset’e çıkardı. Böylece İMKB tüm zamanların en yüksek seviyesini test ederek 59 bin puana dayandı.

BORSA ÇİFTE REKOR KIRDI: Ramazan bayramı öncesinde son işlem gönünde tek seansta çifte rekorla 58 bin puanı kıran ralli hareketi başlatan İMKB Ulusal 100 Endeks’i Kuzey Irak, ABD Türkiye ilişkilerine yönelik endişe ile güne satışlarla başladı. Yüzde 2’nin üzerinde kaybın oluştuğu borsada endeks, 56.700 seviyesine kadar geriledi. Öğle saatlerinde ise Citigroup, Türkiye için yatırım tavsiyesini "ağırlığını yükselt"e çıkardı. İşte bu rapor borsada bir anda yönün değişmesine neden oldu. Endeks ikinci seansta hızla tırmanarak 58.864 puan ile seans içinde yeni zirvesine oturdu. Ancak tezkere konusundaki endişe ile borsa yeniden satışlara sahne oldu. Buna rağmen endeks günü 58.231 puandan, tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 0.31 artışla tamamladı. Böylece çifte rekora devam etti.

DOLAR 1.21 YTL’YE TIRMANDI: Önceki hafta 1.17 YTL’yi zorlayan dolar ise Kuzey Irak endişesiyle güne alımlar eşliğinde yükselişle başladı. Bankalararası piyasada bankalar ve yerli yatırımcıların alımları eşliğinde 1.1930 YTL’den açılan dolar 1.2140 YTL’ye kadar tırmandı. Ancak bu seviyelerden yabancıların satışları ile 1.20’ye gerileyen dolar, bankalar arası piyasada bugün valörlü işlemlerde 1.21 YTL’den işlem gördü. Dolar serbest piyasada günü 1.2140 YTL’den tamamladı.

İHALEYE 125 MİLYON DOLAR TEKLİF: Öte yandan Merkez Bankası’nın günlük döviz alım ihalesinde ise 125 milyon dolarlık satış teklifi geldi. Merkez Bankası ise bu teklifin sadece 40.5 milyon dolarını karşıladı. Bono bileşik faizi ise dün yüzde 16.45 seviyesine kadar tırmanışın ardından 16.35’e geriledi. Bugün Hazine’nin gösterge kağıtta yapacağı ihraç öncesi bono piyasasında satışların geldiğini dile getiren uzmanlar, "Bono piyasasında işlem hacmi çok sığ. Bugün yapılacak ihale bekleniyor" dedi.

GÖZLER MERKEZ BANKASI’NDA: Ankara’dan Kuzey Irak’a yönelik gelecek haberlere odaklanan piyasalar, Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak faiz kararını beklemeye başladı. Merkez Bankası’ndan 25 baz puanlık indirimi fiyatlara yansıdığını dile getiren Ata Yatırım’dan Cem Tözge, 25 baz puanın üzerinde bir indirim yapılmasının piyasadaki yukarı yönlü trendi devam ettireceğini savundu. Tözge, "Böyle bir tabloda borsa kısa vadede 60 bin seviyesine rahat hareket eder" dedi.

Petrol yeni zirvesi 85 dolara tırmandı

ULUSLARARASI piyasalarda petrol fiyatları, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyine sınır ötesi harekat düzenleme olasılığı nedeniyle 85 doların üzerine çıkarak rekor kırdı. ABD tipi hafif ham petrolün Kasım teslimi fiyatı, bir ara varili 85.19 dolardan işlem görüp rekor seviyelere çıktıktan sonra 84.84 dolara geriledi. Londra Brent tipi petrol de 81.93 dolar seviyesini gördükten sonra, 81.75 dolardan işlem gördü.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı