Doları ‘faiz’ zıplattı

Hürriyet Haber
14 Aralık 2014 - 01:09Son Güncelleme : 13 Aralık 2014 - 01:02

Amerikan Merkez Bankası’nın ABD faiz artışı için ‘kayda değer süre’ ifadesini kaldıracağı beklentisi ardından dolar 2.28 TL’ye çıktı. Buna Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘faiz düşmeli’ vurgusu eklenince dolar 29 Ocak’tan beri en yüksek seviyesi olan 2.31 TL’ye yükseldi.

PETROL fiyatlarındaki düşüşle birlikte dolar/Türk Lirası cephesinde yaşanan sakin hava erken bozuldu. Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek hafta yapacağı kritik toplantısı yaklaşırken ABD ekonomisine dair olumlu verilerin açıklanması ve iç siyasette yaşanan gelişmeler doları yukarı çekiyor. Önceki gün ABD perakende satışlarındaki yükseliş ve işsizlik maaşı başvurularındaki düşüşün ardından dün de ABD ÜFE oranının yüzde 1.4 ile beklentileri karşılaması Fed’in faiz artırımını erkene çekme ihtimalini kuvvetlendirdi.
Bu gelişmelerle 2.28 TL’yi geçen dolar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizin inmesi gerektiğini vurgulayan konuşmasıyla yükselişini hızlandırdı. Gün sonunda dolar 2.3116 TL’ye kadar çıkarak 29 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Doların Türk Lirası ve gelişen ülkeler para birimleri karşısında değer kazanması BİST 100 endeksinin yüzde 1’in üstünde değer kaybetmesine ve faizlerin yükselmesine yol açtı. BİST 100 haftayı günlük yüzde 1,75 kayıpla 83 bin 226 puandan kapatırken gösterge tahvilin faizi 8.18’den yüzde 8.28’e çıktı.

KADERİ BELİRLEYECEK

Uzmanlar dolardaki yükselişi ABD ekonomisindeki toparlanmaya ve Fed toplantı tarihinin yaklaşmasına bağlıyor. Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer önceki hafta, Fed’in önceki ayki toplantı açıklamalarında yer alan “faiz artışı için kayda değer bir süre gerekiyor” ifadesinin değişebileceğine işaret etmişti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı