Dolara karşı cephe oluşturacaklar

Reuters
06 Eylül 2013 - 02:13Son Güncelleme : 05 Eylül 2013 - 16:18

ABD Merkez Bankası Fed'in varlık alımlarını sonlandırma hamlesiyle gelişen ülkelerde yaşanan dalgalanmayı önlemek için Çin'in öncülüğünde 100 milyar dolarlık fon kurulacak.

Rusya ve Çin, ABD'nin gevşek para politikasını daraltmaya başlayacağı beklentileriyle volatilite kazanan para piyasalarına istikrar kazandırmak için gelişmekte olan BRICS ülkelerinin 100 milyar dolar tutarında bir fon oluşturacağını açıkladı.

Fon havuzuna en büyük katkıyı dünyanın en büyük döviz rezervlerine sahip ülkesi Çin yapacak. Ancak yetkililer fon havuzunun daha önce öngörülen 240 milyar dolar daha küçük olacağını ve bir süre daha kurulmayacağını ifade ettiler.
Dolar borçlanabilmenin düşük maliyeti sayesinde son 10 yılda hızla büyüyebilen oluşturan Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika (BRICS ülkelerini), Fed Başkanı Ben Bernanke'nin Mayıs ayında tahvil alımlarını azaltabileceği uyarısının ardından doların yükselen maliyeti ile baş etmeye çalışıyorlar.

Çin Maliye Bakan Yardımcısı Zho Guangyao, G20 zirvesinin kapsamında düzenlenen bir toplantıda, "Rezerv imkanı 100 milyar dolar ölçeğinde olacak ve aslan payını Çin karşılayacak" dedi.

Zhou ve Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Sergen Storchak tarafından ayrıntılar üzerinde çalışmaları gerektiğinin ifade edilmesi, bugün yapılan açıklamanın ardından rezerv mekanizması hakkında bir süre daha çalışmaların süreceğine işaret ediyor.

Rezerv mekanizmasının yanı sıra 50 milyar dolar sermayeli BRICS kalkınma bankasının kurulması da sermayede hangi ülkenin ne kadar pay alacağına dair anlaşmazlık dolayısıyla birkaç ay daha sürecek gibi görünüyor.

Etiketler: dolar , rusya , cin


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı