Dolar yükseliyor borsa çakıldı

Hürriyet Haber
07.05.2010 - 09:25 | Son Güncelleme:

ABD borsalarında dün yaşanan tarihi düşüş ve uluslararası piyasalardaki tedirginlik içeriyi de vurdu. Gün içerisinde dolar 1.57 seviyelerine kadar yükselirken IMKB ise günü 3 bin puanlık değer kaybıyla noktaladı ve yüzde 5.52 değer kaybetti.

ABD borsalarında hatalı işlem paniği

Bankalar arasında dolar kotasyonları açılışta 1.59 TL'ye kadar yükselirken hemen sonrasında yeniden geri çekilmelerle birlikte dolar 1.57 seviyelerinde dengelendi. Piyasadaki gelişmelerin paralelinde hareketli bir gün geçiren dolar, ABD piyasalarının açılışta yaşadığı değer kayıplarıyla birlikte yeniden yükselmeye başladı Dolar saat 18.00 itibariyle yüzde 1.20 değer kazanarak 1.5610 lira oldu. Böylece dolarda hafta başından bu yana yaşanan yükseliş yüzde 6'nın üzerine çıkmış oldu. (hafta başı 1.4825 TL)

BORSADA SERT DÜŞÜŞ

IMKB Ulusal 100 Endeksi ise güne yüzde 3.51 değer kaybıyla başladı. İMKB Bileşik Endeksi, açılışın ardından gelen satışlarla gerilediği 53.500 seviyelerinden tekrar toparlanarak 54.000 puanın üstüne çıktı. Bu seviyelerin üzerinde tutunmaya çalışan piyasa ilk seansın sonlarına doğru bu direnci kırarak 53 bin 700'lü seviyelere kadar düştü.

IMKB endeksi birinci seansı ise yüzde 3.66 değer kaybıyla 53 bin 720 puandan kapattı.  Bu kapanışla beraber ilk yarıda IMKB'deki değer kaybı 2 bin 042 puan oldu.

İkinci seansın başlarında hafif toparlanmaların görüldüğü endeks 54 bin puanın üzerine çıktı ve bu seviyelerde tutunmaya çalıştı. ABD borsalarının yeniden ekside açılmasıyla birlikte kayıpların artmaya başladığı IMKB Ulusal 100 Endeksi günü 3076 puan kayıpla 52 bin 686 puandan kapattı. Böylece borsa bugün yüzde 5.52 değer kaybetmiş oldu. 

Euro ise bugün yaşanan gelişmelerle birlikte gün içerisinde zaman zaman 2.00 TL'nin üzerine çıktı.  Euro saat 18.00  itibarıyla yüzde 0.82 değer artışıyla 1.9750 liradan işlem görüyor.

PİYASA ABD VE YUNANİSTAN'I İZLİYOR

Uzmanlar, piyasanın tamamen yurtdışı odaklı hareket ettiğini ve Yunanistan kaynaklı endişelerin yakından takip edildiğini belirtiyor. Doların TL karşısındaki bundan sonraki hareketinde de uluslararası piyasalar belirleyici olacak.
 
Uluslararası bir kurumun fon yöneticisi, dolarda özellikle yabancı talebinin etkili olduğunu ve bu talebin kurları yukarı çektiğini anlattı. Piyasanın tamamen yurtdışına odaklandığını ve uluslararası piyasalardaki hareketlerin izlendiğini anlatan fon yöneticisi, "Yunanistan'daki olaylar diğer ülkelere sıçrayacak mı sıçramayacak mı? En önemli gündem maddesi o. Bir de dün ABD'de yaşanan düşüş kurlar üzerinde oldu. Bundan sonra da kurların yönünü yurtdışı belirleyecek" dedi. 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı