Dolar ve Euro'dan yeni rekor geldi / (Dolar, Euro ne kadar oldu?)

REUTERS / hurriyet.com.tr
14.09.2015 - 16:29 | Son Güncelleme:

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz toplantısı beklendiği haftaya dolar ve Euro yeni tarihi zirvelerini görerek başladı. Dolar, 14.59 itibariyle 3,0710'u görerek yeni tarihi zirvesine çıktı. Euro ise bugün Türk Lirası karşısında 3,4767 ile yeni tarihi zirvesini gördü. Türk Lirası yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 23'ün üzerinde değer kaybetti. Şu anda dolar karşısında en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi Türk Lirası. Yaşanan gelişmeler Türkiye'nin risk priminin de yükselmesine neden oldu. Türkiye'nin risk primleri 3 yılın zirvesine çıktı.

Dolar/TL, bu sabah saat 09.39 itibariyle 3.0470 seviyesinde güne başlamıştı.

Dolar/TL Cuma günü saat 18.01'de 3.0527/3.0540, sepet bazında TL ise 3.2493/3.2510 seviyesindeydi.

ÖKTE: YUKARI YÖNLÜ HAREKETLİLİK DEVAM EDİYOR
TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, "Bu sabah Türk lirası’ndaki satışlarla dolar/TL ve Euro/TL yeni tarihi zirve yaptılar. Ayrıca, dolar/TL ve Euro/TL kısa vade opsiyon oynaklı oranlarında yukarı hareketlilik devam ediyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Cuma günü NTV televizyonuna yaptığı açıklamada TCMB’ye faiz konusunda aksiyon almamasını tavsiye ederken, 1 Kasım seçimlerine gidilirken, Ekim ayında Türk lirası’na karşı işlem yapan ‘spekülatif marjın’ kendiliğinden yok olmasını beklediğini belirtti" yorumunu yaptı.

Dolar ve Eurodan yeni rekor geldi / (Dolar, Euro ne kadar oldu)

Euro ise Türk Lirası karşısında bugün saat 11.04 itibariyle 3,4784 seviyesini görerek yılın ve tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

REUTERS TERMİNALİNE GÖRE;

EURO'DAKİ HAREKET

Dolar ve Eurodan yeni rekor geldi / (Dolar, Euro ne kadar oldu)

SİYASİ BELİRSİZLİK VE ARTAN ENDİŞELER NEDEN OLUYOR
Reuters'a konuşan bir bankacı, "Fed kararı beklenirken, yurtiçindeki siyasi belirsizlik ve güvenlik endişeleri TL'de oynaklığın artmasına neden oluyor. Sabah saatlerinde hem lokal hem de yabancı yatırımcının dolar talebi söz konusu. Buna karşılık güçlü döviz satıcısı olmaması da yükselişte etkili" dedi.

DOLARDAKİ HAREKET

Dolar ve Eurodan yeni rekor geldi / (Dolar, Euro ne kadar oldu)

ABD Merkez Bankası (Fed) 16-17 Eylül tarihlerinde faiz toplantısı gerçekleştirecek. Bu toplantıda Fed'in faiz artırımlarına başlayabileceği beklense de Çin ekonomisinde görülen yavaşlama sinyalleri ve küresel büyümeyi olumsuz etkileyeceği endişeleri nedeniyle faiz artışına yönelik görünüm bulanıklaştı.

Dolar ve Eurodan yeni rekor geldi / (Dolar, Euro ne kadar oldu)

'FAİZ ARTIŞI BEKLENTİSİ SINIRLI'
Reuters'a konuşan ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, "Son dönemde finansal piyasalarda gözlenen oynaklık ve büyüme endişeleri nedeniyle Fed'in bu ay bir faiz artırımına gitme olasılığı fiyatlamalara girmedi, ancak sınırlı sayıda da olsa bazı analistler faiz artırımı beklentisini taşıyor. Fed'in bu ay faiz artırımına gitmesi piyasalarda sert hareketlerin görülmesine neden olabilir" dedi ve şöyle devam etti:

"Siyasi belirsizliğin ve güvenlik endişelerinin baskısı altındaki yurt içi piyasalarda da Fed kararı kritik olacak. Hafta genelinde ayrıca, yarınki Hazine ihaleleri ve Cuma günü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notuna ilişkin değerlendirmesi izlenecek."

Dolar ve Eurodan yeni rekor geldi / (Dolar, Euro ne kadar oldu)

YILBAŞINDAN BU YANA
Türk Lirası yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 23'ün üzerinde değer kaybetti. Şu anda dolar karşısında en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi Türk Lirası.

RİSK PRİMİ ÜÇ YILIN ZİRVESİNDE
Türkiye'nin 5 yıl vadeli CDS'leri Ocak 2012'den beri en yüksek olan 300 baz puana yükseldi . 14-Sep-2015 12:51 LONDRA, 14 Eylül (Reuters) - Türkiye'nin 5 yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyeti, 1 Kasım seçimleri öncesi devam eden politik belirsizlik ve güvenlik endişeleri nedeniyle Ocak 2012'den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Markit verilerine göre Türkiye'nin 5 yıllık kredi iflas takası primi (CDS) 5 baz puanlık artışla 300 baz puana yükseldi.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı