Dolar ve altında son durum

29 Ağustos 2013 - 09:25:10

Dün Suriye gerginliğinin etkisiyle 2.0720 TL ile yeni tarihi rekorunu kıran dolarda Suriye'ye sınırlı müdahale olacağı beklentisiyle düşüş başladı. Dolar TL karşısında uluslararası piyasalarda 2.0375 TL'den işlem görüyor.

Küresel piyasalarda Suriye'ye müdahale gerginliği ile iki gündür hızlı bir yükseliş yaşayan dolarda bugün kısmi bir geri çekiliş yaşanıyor.

Dün Suriye gerginliği ile Türk lirası karşısında 2.0720 TL ile tarihi rekorunu kıran dolar Suriye'ye müdahalenin sınırlı olacağı beklentilerinin güçlenmesiyle geri çekilmeye başladı.Dolar şu dakikalarda uluslararası piyasalarda 2.0270 TL'den işlem görüyor.

Suriye konusunda henüz kesin kararın verilmemiş olmasının yanında ABD'den gelen Temmuz ayı Bekleyen Konut Satışları rakamlarının da beklentilerin üstünde yüzde 1,3 azalması da doların düşüşünde etkili oldu.

Dolar dün sadece TL karşısında rekorlar kırmamış, Hindistan Rupisi'nde de 18 yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı.

İNANILMAZ ALTIN TAHMİNİ

SURİYE ENDİŞELERİ AZALDI ALTIN DA DÜŞTÜ

Öte yandan dün Suriye endişeleri ile uluslararası piyasalarda ons başına 1440 dolara dayanan altında da geri çekilişler yaşanıyor. Uzmanların Suriye'deki gelişmelere paralel fiyatının seyir değiştirebileceğini belirttiği altında şu dakikalarda 1408 dolar rakamlarından işlem görülüyor.

LİKİDİTE ARTTI
Finans Invest Uluslararası Piyasalar Yönetmeni Burak Gerçek Suriye müdahalesi konusunda ortak yaklaşım ve Başçı'nın konuşması sonrası artan likidite ile piyasaların olumlu seyrettiğini belirtti. Gerçek "Piyasalarda olumlu hareketlerin sebepleri arkasında Suriye’ye müdahale anlamında ortak fikre varılması yurt içinde olumlu karşılanması var. Ayrıca Erdem Başçı'nın konuşması sonrası piyasadaki likidinin artması ve tahvilde geri dönüşün yaşanması bir başka olumlu faktör oldu. Başçı piyasanın bilmediği ve ön göremediği daha etkin silahlarımla piyasanın önündeyim izlenimi vermesi “Güçlü merkez bankası durusunu” piyasa üzerinde yeniden etkili hale getirdi." dedi.

BORSA KAYIPLARINI TOPARLIYOR

BREZİLYA FAİZ ARTIRDI

Etiketler: altın , dolar , Piyasalar , TL
Son Güncelleme : 29 Ağustos 2013 - 12:25:24
Okuyucu Yorumları { Toplam 11 Yorum }
 • Loni Cera 29.8.2013 12:16:25
  Ah keşke bir de benzin fiyatları düşse
 • osman sökmen 29.8.2013 12:02:52
  bizim gibi garibanlar inanır doların 2,5 TL olacağına, alırlar yüksek fiyatlardan zengini kazandırırlar, sonra garibanın kucağına bırakırlar. Bu hep böyledir. Borsadada, altında da , dövizde de. Zengin kazanır, gariban kaybeder. Dün burada herkes dolar bikere fırlarladı artık geri gelmez diyordu.
 • alaattin özdağtekin 29.8.2013 11:44:32
  DOLAR İLE EURO ARASINDA FARK BİRKAÇ YIL İÇİNDE 2002 SEVİYELERİ GELİR.YANİ EURO 3 BİN,DOLAR 2.80 OLUR.MERKEZ BANKASI İDDAALI KONUŞUYOR.BENDE İDDAALIYIM.PARANIN DEGERİNİ İHRACATIN BELİRLER.SEN HER YIL 50 MİLYAR DOLAR AÇIK VERİYORSUN.ALACAGIN HER ÖNLEM YETERSİZ OLACAKTIR.
 • ALİ RIZA DOGAN 29.8.2013 11:15:50
  Dünya bir tost gibidir ekmeği Rusya ve Amerika geri kalanı arasındakilerdir.Anlaşmalı kriz yaratırlar voleyi vururlar sonra herkes evine.birey olarak altınla dövizle uğraşırken riskli miktar kullanmayacaksın yoksa paran birinin cebine girer.
 • orhan erden 29.8.2013 10:53:45
  Suriye'de bulunan birleşmiş milletler heyeti,kimyasal kullanılıp,kullanılmadığını,kimin kullandığını araştırıyorlar.Henüz rapor çıkmadan nedir bu müdahale söylentileri? nasıl olacak,kısıtlmımı olacak,genelmi olacak? Eknomisi hassas dengede olan ülkelere oluryor olan.
 • Gün Gelecek 29.8.2013 10:25:52
  NE DEĞİŞTİ Kİ...ANLAYAMADIM...YİNE BİRİLERİ HER ZAMAN Kİ GİBİ PARASINA PARA KATTI...NORMAL BİR SONUÇ,HER ZAMANKİ GİBİ OLDU...BİZİM EKONOMİMİZ AYAKLARI YERE BASAN BİR EKONOMİDE ONDAN MI ACABA...NE OLURSA OLSUN HEP BİZE OLUYOR...
 
Haberlerak partiFenerbahçebinali yıldırımGalatasarayburçniobeistanbul