Dolar, TL karşısında 2,75'in üzerinde / Dolar ne kadar oldu?

Hürriyet Haber
27 Temmuz 2015 - 09:25Son Güncelleme : 27 Temmuz 2015 - 09:28

Devam eden güvenlik endişeleri ile geçen hafta sert yükselen kur ve faizde siyaset ve jeopolitik gelişmeler izlenecek.

Geçen haftaya 2.6550 civarında başlayan ve hafta boyunca gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışarak yukarı yönlü bir trend izleyen dolar/TL Cuma günü 5 haftanın zirvesi olan 2.7535'i test etti. Cuma gününü 2.75'in hemen altında tamamlayan kur bu sabah 08.55'te 2.7455/2.7470 seviyesindeydi. Aynı saatte sepet bazında TL ise 2.8832/2.8852 seviyesindeydi.

Suruç'ta meydana gelen patlamanın ardından yurtiçinde saldırı olaylarının devam etmesi, PPK ve IŞİD'e karşı başlatılan askeri operasyonlar ve operasyonların ardından PKK'ın ateşkesi sona erdirmesiyle artan güvenlik endişeleriyle geçen hafta sert değer kaybeden kur ve faizde siyaset ve jeopolitik gelişmeler izlenmeye devam edecek.

Bankacılar hafta boyunca AKP ve CHP'nin koalisyon kurma çalışmalarının, bir sonraki toplantıda faiz artışlarına başlaması beklenen ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararının ve ABD büyüme verisinin, TCMB'nin Cuma günü attığı bazı likidite adımlarının devamının ve iç güvenliğe ilişkin gelişmelerin yakından izleneceğini söylediler.

Merkez Bankası bugün yakın dönemde gözlenen küresel ve yerel gelişmeler nedeniyle Cuma günü bugünden itibaren geçerli olmak üzere bir hafta vadeli döviz depo faiz oranının dolar için yüzde 3.5'ten yüzde 3'e indirdi. TCMB ayrıca dolar cinsi tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara uyguladığı faiz oranını yüzde 0.15'ten yüzde 0.21'e yükselti.

AKP ve CHP'nin koalisyon kurma çalışmaları için oluşturduğu heyetlerin Cuma günü gerçekleşen görüşmesi 5 saat sürerken, heyetlerin bu hafta başından itibaren yoğun bir şekilde görüşmelere devam etmesi bekleniyor.

Türkiye, geçen hafta Suriye'deki İslam Devleti (İD) unsurlarına karşı başlattığı operasyonu sürdürürken, Cuma gecesi düzenlenen hava saldırısında ilk kez sınır ötesine geçilerek İD'nin yanı sıra Kuzey Irak'taki PKK kampları da vuruldu. PKK ateşkesi sona erdirirken, operasyonların sürmesi bekleniyor.

Lice'de Cumartesi gecesi askeri aracın geçişi esnasında PKK tarafından bomba yüklü aracın patlatılması sonucu 2 asker hayatını kaybederken, 4 asker ise yaralandı. İstanbul Gazi Mahallesinde uzun namlulu silahla göğsünden vurulan bir polis memuru da hayatını kaybetti.

Etiketler: dolar , türk lirası


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı