Dolar/TL, 2,66'nın altında / Dolar ne kadar oldu?

REUTERS
13.07.2015 - 09:30 | Son Güncelleme:

Dışarda Yunanistan'ın Avrupalı yetkililerle anlaşacağı, içerde ise koalisyona yönelik artan umutlar nedeniyle dolar, TL karşısında değer kaybetti. Dolar, bugün TL karşısında 2,66 seviyesinin altını gördü. Bu son iki haftanın en düşük seviyelerine denk geliyor.

Cuma saat 1721'de 2.6640/2.6652 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah saat 0905'te 2.6581/2.6600 seviyesindeydi.

Cuma aynı saatte 2.8198/2.8212 seviyesinde olan sepet bazında TL, bu sabah 2.8116/2.8141, 2.9760/2.9773 seviyesindeki euro/TL ise 2.9631/2.9648 seviyesinde.

Yunanistan'ın hafta sonunda kreditörlerle bir anlaşmaya varacağı beklentisi global olarak piyasalarda iyimser bir havaya neden olurken, dolar/TL de Cuma günü iki haftanın en düşük seviyeleri olan 2.66'nın altına gerilemişti.

YUNANİSTAN VE KOALİSYON İZLENECEK
Piyasalar Yunanistan borç krizine yönelik gelişmeler ve koalisyon görüşmelerini izleyecek.

Hafta sonunda yapılan görüşmelerin sonucunda Yunanistan konusunda halen belirsizliğin devam etmesiyle piyasalar temkinli seyrederken, yurtiçinde bugün başlayacak olan koalisyon görüşmeleri izlenecek.

Euro bölgesi liderleri gece geç saatlere kadar iflasın eşiğine gelmiş olan Yunanistan'ı görüşürken, ülkeyi euro bölgesinde tutmak için finansal yardıma dair görüşmeler başlamadan önce Yunanistan'ın bu hafta reformları mecliste kabul ederek yeniden güven inşa etmesi gerektiğini belirtti.

Eurogroup maliye bakanları tarafından liderlere gönderilen bir karar taslağında vergi ve emeklilik reformlarının da olduğu altı önemli önlemin Çarşamba gecesi itibariyle Yunan meclisinden geçirilmesi ve paketin tamamının görüşmeler başlamadan önce meclis tarafından kabul edilmesi gerektiği belirtiliyor.

ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, tüm bu gelişmelere karşın yatırımcıların beklemede kalmasının euronun direnç göstermesine neden olduğunu söyleyerek, "Euro/dolar paritesi bir süredir 1.10-1.12 bandındaki hareketini sürdürürken, bu hafta Yunanistan ile ilgili gelişmelerin yanı sıra Perşembe günkü ECB toplantısının ardından Başkan Draghi'nin basın toplantısında yapacağı yorumlar da euro üzerinde etkili olabilir" dedi.

YELLEN DE TAKİP EDİLECEK
Piyasalar ayrıca Fed'in faiz artırımlarına Eylül'de başlayıp başlamayacağına dair sinyal verebileceği Başkanı Janet Yellen'ın Çarşamba günü Temsilciler Meclisi'nde, Perşembe günü de Senato'nun Bankacılık Komitesi'nde yapacağı konuşmaları izleyecek.

Uslu, "Yurtiçinde bugün başlayacak koalisyon görüşmeleri ve Hazine ihaleleri takip edilecek. İlk tur görüşmeleri sonrasında liderlerden gelecek yorumların TL varlıklara yansımaları olabilir. Hazine'nin bu hafta düzenleyeceği ihalelerde borçlanmalarında rahat olacağını düşünüyorum. Dolar/TL'de 2.6600-2.6550 bandı önemli destek olmaya devam ediyor, 2.6710 ve 2.6840 ise direnç seviyeleri olarak söylenebilir" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hükümeti kurma görevini almasının ardından resmi koalisyon görüşmelerinin ilk turu bugün başlıyor. Görüşmelerin ilk turundan sonuç alınması ihtimali az görünürken; AKP diğer turlarda CHP ve MHP ile bir ortaklık kurmaya yoğunlaşacağını açıkladı. Davutoğlu, Pazartesi günü CHP, Salı günü MHP ve Çarşamba günü HDP ile görüşecek.

Etiketler: avrupa , türk lirası


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı