Dolar tekrar 2 TL'de

Barış BALCI
24 Eylül 2013 - 17:14Son Güncelleme : 24 Eylül 2013 - 21:25

Amerikan Merkez Bankası tahvil alıma devam kararının ardından 1.94 TL’nin altına kadar düşen dolar Erdem Başçı’nın Denizli’deki konuşmasının ardından 6 gün sonra tekrar 2 TL’yi gördü.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın kur, faiz ve cari açıkta önceki söylemlerini devam ettirmesi, buna ek olarak 2014 yılı için 1.80 TL dolar kuru seviyesinin olası bir senaryo olduğunu söylemesi piyasalarda dolar cephesinde hareketlilik yarattı. Önceki gün 1,9835 seviyesinde olan dolar/TL dün Erdem Başçı'nın açıklamalarının öncesi 1,9924 TL seviyesinde seyrediyordu.

Erdem Başçı’nın 2014 yılında dolar kurunun 1.80 TL’ye gelebileceğine işaret eden açıklamalarının ardından dolarda yükseliş hızlandı ve dolar 2 TL seviyesinin üstünü gördü. Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alım programına aynen devam kararını aldığı 18 Eylül Çarşamba gününden bu yana dolar 6 gün sonra uluslararası piyasalarda 2 TL’nin üzerini görmüş oldu. Pyasalar kapanırken idolar 2,0010 TL seviyesinden işlem gördü.

Dolar tekrar 2 TLde

”BAŞÇI: “DOLAR 1.80 LİRAYI GÖREBİLİR”

Dolar tekrar 2 TLde

BAŞÇI: ”ENFLASYON ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DÜŞECEK”

BAŞÇI: "DOLAR YILSONUNDA 1.92 TL OLACAK"

BORSA YATAY SEYRETTİ

Öte yandan Başçı’nın açıklamaları piyasanın diğer ayaklarında dolardaki kadar dalgalanma yaratmadı. Başçı’nın konuşması sırasında 77 bin puanın altını gören endeks yüzde 0.36 günlük kayıpla 76 bin 529 puandan kapadı.

GÖSTERGE BONO FAİZİ YÜZDE 8'DE

Fed kararı sonrası 19 Eylül'de yüzde 8'in altına düşen gösterge bono faizleri ise bugün Erdem Başçı'nın açıklamalarının ardından hafif bir yükselişle yüzde 8'i gördü.

“KISA VADEDE DOLAR DEĞERLİ KALABİLİR”
Integral Yatırım Araştırma Müdürü Egemen Candır doların TL karşısında kısa vadede değerli kalmaya devam edebileceğini belirtirken Ekim sonu veya Aralık’taki Fed Açık Piyasa Komitesi toplantısında 5-10 milyar dolarlık tahvil alım azaltma ihtimalinin önümüzdeki haftalarda fiyatlanabileceğini belirtti. 1,9400-1,9450 TL bandının bu aşamada önemini arttırdığını belirten Candır “ABD verilerinde aşırı bir zayıflık görülmediği sürece bu seviyelerin çalışmaya devam edebileceğini düşünüyoruz. FED’in Ekim ayındaki toplantıda azaltmaya gitmesi durumunda Türk Lirası’nın Dolar karşısında yıl sonuna kadar toparlama mesafesi olduğunu düşünüyoruz. Diğer taraftan, Aralık toplantısına sarkabilecek bir azaltmanın, ABD’de tatil sezonu harcamalarından destek alabilecek perakende satış ve büyüme verileri ile daha olumsuz sonuçlar çıkarabileceğini ve bu durumda, Türk Lirası’nın yılı 2 TL seviyesine yakın kapatma olasılıklarının artabileceğini düşünmekteyiz.” diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı