Dolar bir kez daha tarihi seviyeyi geçti

REUTERS-hurriyet.com.tr
04.09.2015 - 16:32 | Son Güncelleme: 04.09.2015 - 16:32

Dolar Türkiye piyasalarında ilk kez 3.00 TL'yi gördü ve 3.0010 TL'ye kadar çıkarak Türkiye'de tarihi rekorunu kırdı. ABD'den gelen iyi istihdam verileri doların rekor kırmasına neden oldu.

Dolar ABD istihdam verilerinin ardından 3 TL'yi aşarak tarihi rekorunu kırdı. ABD'de tarım dışı istihdamın Ağustos ayında 173,000 artarak beklentilerin altında büyümesi Fed'in bu ay faiz artırması olasılığının azaldığına işaret ederken, işsizlik oranı yüzde 5.1 ile yedi buçuk yılın en düşük seviyelerine geriledi ve maaşlar artış kaydetti.

Dolar bir kez daha tarihi seviyeyi geçti

Dolar istihdam verisinin ardından saat 15:57'de günün ve yılın zirvesine çıktı. (Kaynak: Reuters)

Dolar bir kez daha tarihi seviyeyi geçti

Reuters anketine katılan uzmanlar tarım dışı istihdamın 220,000 artmasını bekliyorlardı.

Dolar bir kez daha tarihi seviyeyi geçti
VERİM BULANIKLAŞABİLİR
Buna karşılık ABD'de Ağustos ayına ait istihdam rakamları istatistiklerin hazırlanma yöntemindeki bazı sorunlardan dolayı sonraki aylarda keskin şekilde yukarı yönlü güncellenebiliyor. Ekonomistler hükümetin mevsimsel değişiklikleri veriye daha iyi yansıtabilmek için kullandığı modelin okulların başladığı dönemde en doğru rakamları göstermeyebileceğine dikkat çekiyorlar. Uzmanlar ayrıca işverenlerin tipik olarak Ağustos ayında işsizlik anketini cevaplama oranlarının düşük olmasından dolayı verilerin bulanıklaşabildiğini belirtti.

Dolar bir kez daha tarihi seviyeyi geçti YURTDIŞI İŞLEMLERDE 3 LİRAYI AŞMIŞTI

Dolar bir kez daha tarihi seviyeyi geçti

SON BEŞ AYIN EN DÜŞÜK ARTIŞI
Saatlik kazançlardaki artış da yüzde 2.2 olarak gerçekleşerek bir yıl önceki seviyelerinin üzerine çıksa da ekonomistlerin "sağlıklı" olarak tanımladığı yüzde 3.5 oranının altında kaldı. Bazı analistler maaşlardaki artışın yavaş kalmasının nedeni olarak petrol sektöründeki maaşların düşmesini gösteriyor. ABD İmalat sektörü geçtiğimiz ay Ağustos'ta 2013'ten bu yana en çok istihdam kaybını yaşadı. Bu artış son beş ayın en düşük artışı olarak kayda geçti. Daha önce Temmuz ayı için 215,000 olarak açıklanan tarım dışı istihdam artışı 245,000'e revize edildi.

Dolar bir kez daha tarihi seviyeyi geçti

RÜZGÂR TERS ESİYOR

“Küresel rüzgârlar ters esiyor” diyen Hürriyet Dünyası yazarı Uğur Gürses, doların 3 TL seviyesine aşmasına ilişkin “Çin’den gelen haberler, ABD’den gelen istihdam verileri, faiz artırım kararına daha da yaklaştırıyor. Bu veriler, uluslararası piyasalarda doları güçlendiriyor. Bu durum gelişen ülkeler üzerindeki baskıyı artırıyor. Kuşkusuz, Türkiye’nin kendi içinde yaşadığı sorun ve sıkıntılar, bu basıncın etkisini artırıyor” şeklinde konuştu.

Dolar bir kez daha tarihi seviyeyi geçti DOLAR/TL 3 LİRAYI GÖRDÜ    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı