Dolar ABD işsizlik başvuruları verileriyle yükseldi

hurriyet.com.tr / EKONOMİ
26.09.2013 - 17:41 | Son Güncelleme:

Piyasalarda bugün dolar yükselişine devam ederken borsa doların yükselişine paralel düştü. Dolar uluslararası piyasalarda 2.02 TL'yi gördü. Borsa ise günlük yüzde 0,81 kayıp yaşadı. Piyasalarda Erdem Başçı’nın Denizli konuşması sonrası dolarda yükseliş sürerken borsada bankacılık endeksi 18 Eylül’de Amerikan Merkez Bankası’nın kritik kararı öncesindeki seviyelerine geri döndü.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın 2014 yılı için yeterli sermaye akımı olursa dolar kurunu 1.80 TL’de görülebileceği açıklamalarının ardından dolarda yukarı yönlü hareketlilik dün de devam etti. Başçı’nın açıklamasının ardından 2 TL’nin üzerini gören dolar kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin politik riskleri ve cari açığına dikkat çeken konuşmasının ardından 2.01 TL’ye yerleşti. Piyasalar kapandığında dolar 2.0155 TL’ye ulaştı.

ULUSLARARASI PİYASALARDA DOLAR 2.02 TL'Yİ GEÇTİ

Uluslararası piyasalarda ise işlem görmeye devam eden dolar ABD’de işsizlik başvuru sayısının 305 bin ile beklentilerin altında kalması ile 2.02 TL'yi geçti. 21 Eylül’de sona eren haftada ABD'de işsizlik maaşı başvuruları 305 bine geriledi. Bu rakam son Haziran 2007’den beri en düşük seviye olarak kaydedildi. Beklentiler işsizlik başvurusunun 330 bin olarak gerçekleşeceği yönündeydi. Beklentilerin çok altında çıkan işsizlik başvuruları dolar / TL kurunu da yukarı yönlü hareketlendirdi.

Borsa cephesinde de satıcılı bir gün geride kaldı. Özellikle bankacılık hisselerinde aşağı yönlü hareketler gözlendi. Fitch’ten gelen açıklamalar ve ABD’de işsizlik başvuru sayısının 305 bin ile beklentilerin altında kalması ile endeks dünü yüzde 0,81 düşüşle 75 bin 618 puandan kapadı. Bankacılık endeksi de yüzde 0,74 kayıp yaşarken 145 bin 560 puan seviyesiyle 18 Eylül’deki Amerikan Merkez Bankası (Fed) kararının öncesine döndü. Bankacılık endeksi Fed kararları sonrası 19 Eylül kapanışında yüzde 10 yükseliş göstermiş bu süreçte 160 bin puanın üstüne kadar çıkmıştı.

75 BİN DESTEK SEVİYESİ KRİTİK
Ata Yatırım Analisti Murat Barışık borsada Fed kararı öncesi seviyelere gelinmesinde artan dolar kuru ile birlikte gelen satış baskısının sebep olduğunu belirtti. Hem dolar hem de TL bazında borsada Fed öncesi seviyelere dönüldüğünü belirten Barışık buna karşın banka hisselerinde satış baskısının yavaşladığını söyledi. Endekste 75 bin destek noktasının önemli olduğunu belirten Murat Barışık “Destek noktasından tepki alımlarının geleceğini ve bu alımların bankaların öncülüğünde olacağını düşünüyorum. Piyasalar Fed’in takip ettiği verilere daha çok tepki verecek. Özellikle 4 Ekim’de açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verisi önemli” diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı