Dolar 8 Haziran'dan beri ilk kez 2.77'yi geçti

REUTERS
27.07.2015 - 12:17 | Son Güncelleme:

Suruç'ta geçen hafta meydana gelen patlamanın ardından yurtiçinde saldırı olaylarının devam etmesi, PPK ve IŞİD'e karşı başlatılan askeri operasyonlar ve operasyonların ardından PKK'nın ateşkesi sona erdirmesiyle artan güvenlik endişeleri ile TL'deki satış baskısı devam ediyor. Dolar 8 Haziran'dan bu yana ilk kez 2,77 seviyesini aştı.

Geçen haftaya 2.6550 civarında başlayan ve hafta boyunca gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışarak yukarı yönlü bir trend izleyen dolar/TL bugün güne 2.75'in hemen altında başladı.

Kur 13.21'de 2,7720 seviyesinden işlem gördü.

Bankacılar son yaşanan olayların uzun vadede de etkilerinin devam edebileceği endişelerinin ve bu süreçte henüz erken seçim olasılığının ortadan kalkmamış olmasının piyasanın TL'ye bakışını da kötüleştirdiğine dikkat çekiyorlar.

Yabancı bir bankanın TL'de kısa pozisyon önermesinin ardından satış baskısının hızlandığını belirten bir bankanın döviz masası müdürü, "Siyasi taraf karışık, Jeopolitik taraf karışık, ülkede bir anda ne olacak belli değil. Zaten bu şartlarda iyi olmamız beklenmemeli" dedi.

Citigroup bugün yayımladığı strateji raporunda haftanın işlem önerileri arasında TL'nin euro ve dolardan oluşan sepet karşısında değer kaybının devam edebileceğine ilişkin yeni pozisyon açılmasını önerdi.

Raporda şu anda 2.90'ın hemen üzerinde seyreden sepet bazında TL için 3.02 hedefi ile yeni pozisyon açılması önerisi yer aldı.

TL ve ruble bugün gelişmekte olan para birimleri arasında en kötü performansı gösteren iki para birimi oldu.

Dolar, 7 Haziran seçimleri sonrasındaki ilk gün 2,8094 tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştı.


Etiketler: türk lirası


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı