Dolar 1.27’nin altına indi gözler yine Merkez’e döndü

Hürriyet Haber
05.03.2005 - 01:57 | Son Güncelleme: 05.03.2005 - 01:57

Satış eğiliminin sürmesi ile dolar hem serbest hem de resmi kurlarla 1.27’nin de altına indi. Dün serbest piyasada 1.2630’a gerileyen dolar, böylece 2001 yılının temmuz ayındaki seviyesine geri dönmüş oldu. Piyasada Merkez Bankası’nın ‘müdahale’ beklentisi yoğunlaştı.

DOLAR düşmeye devam ederken, Brent petrol tarihinin en yüksek seviyesi olan 53 dolara kadar çıktı. Doların 1.2500 seviyesine kadar gevşeyeceği, petrol fiyatlarının miktar daha yükselişine devam edeceği belirtildi. Dolar dün Merkez Bankası’nda 1.2690 seviyesine, serbest piyasada alışta 1.2630, satışta ise 1.2680’e geriledi. Dolar serbest piyasada en son 2001 Temmuz ayında 1.2600 seviyelerini görmüştü.

SATIŞ EĞİLİMİ VAR:

Şubat ayının ikinci yarısından bu yana doların ciddi bir satış trendi içinde olduğunu belirten bir bankacı, bunun temel nedenlerini şöyle sıraladı: ‘Türkiye’de reel faizlerin çok yüksek olması nedeniyle yabancı yatırımcılar Türkiye’de YTL cinsi aktif oluşturuyorlar. Bu aktifler borsa ve bono ağırlıklı. Yeni eflasyon hesaplama yönteminin de enflasyonun düşüşünü hızlandıracağına yönelik kanaat var. Hatta yüzde 8 öngörüsünün altında bir enflasyon bekleniyor. Yabancılar ise yüzde 6-7 bandında bir enflasyon bekliyor. Bu da yüzde 1-2 lik bir getiri anlamına geliyor.’

YATIRIM İŞTAHI ARTIYOR:

Dünyada yaygın olarak kullanılan paraların ait olduğu ekonomilerde yani ABD ve Avrupa’da getirilerin çok düşük olduğuna dikkat çeken bankacı, bu nedenle gelişmekte piyasalara yatırım iştahı olduğunu belirterek, dünyadaki global likiditenin çok arttığını ve yatırımcıların daha fazla risk almaya başladığını ifade etti. Bankacı, ‘Türkiye’de yatırım yapmak demekTürkiye’de dolar bozdudarak YTL geçiş anlamına geliyor. Bu süreç devam eder ve gelen sıcak paranın artması doların değer yitirmesini devam ettirecektir’ dedi.

MB FRENLEYECEK:

Doların teknik olarak 1.2500 seviyene kadar gerileyebileceğine dikkat çeken bankacı, burada tek frenleyici mekanizmanın Merkez Bankası(MB) olduğunu hatırlatarak, MB’sının fazla dövizi piyasadan çekmediği sürece kurun düşmeye devam edeceğini söyledi. MB’sı en son 27 Ocak 2005 tarihinde 1.3 milyar dolarlık alımla piyasaya yaptı. Bu, kurun bir miktar yukarı yönlü hareket etmesini sağladı. MB’sının yapması beklenen müdahalesiyle doların yeniden 1.3000 seviyelerine çıkabileceği belirtilirken, FED’in faiz artış temposunu artırması durumunda doların 1.3000 seviyelerini yukarı doğru kırabileceği kaydedildi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı