Gündem Haberleri

  Dolandırılmaktan polis kurtardı

  Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)
  05.07.2007 - 15:14 | Son Güncelleme:

  İZMİR'in Basmane semtinde yol sorma bahanesiyle yanına yaklaştıkları Halil Özbay'a sahte altın bilezik satmaya çalışan 42 yaşındaki A.E.C. ve 15 yaşındaki H.G., olaydan şüphelenerek yanlarına gelen huzur timlerine bağlı sivil polislerce yakalandı. Polis ekiplerine minnettar olduğunu söyleyen Halil Özbay, “Peşimi bırakmadılar. Az kalsın onlardan kurtulmak için cebimdeki paralarla altını alacaktım” dedi.

  İzmir'de kuruldukları günden beri özellikle suç bölgelerinde farklı görünümlerle suçlulara karşı mücadele veren huzur timleri, son olarak Halil Özbay'ı sahte altıncıların kurbanı olmaktan kurtardı. Gaziler Caddesi'nde devriye gezen polis ekipleri, ellerindeki poşette çok sayıda bilezik bulunduğunu gördükleri A.E.Ç. ve H.G.'yi takibe aldı.

  İki kişi bu sırada yanına gittikleri Halil Özbay'la konuşmaya başladı. Üçlünün yanına giden sivil polis ekipleri, altın pazarlığı yapıldığını belirledi. Polis ekipleri, Özbay'ın tekliflere olumsuz yanıt vermesine rağmen, alışverişe ikna etmeye çalışan kişilerin torbadan çıkardıkları altınların sahte olduğundan şüphelenerek harekete geçti. Pazarlık yapan kişilerin yanına giden polisler, altınların sahte olduğunu tespit edince H.G. ve A.E.Ç.'yi gözaltına aldı. Basmane Karakolu'na götürülen zanlıların ellerindeki altınlardan bir bilezikle, bir çeyrek altının gerçek olduğu, diğerlerinin ise sahte olduğu ortaya çıktı.

  Manisa'nın Salihli İlçesi'nden alışveriş yapmak için İzmir'e geldiğini söyleyen Halil Özbay, A.E.Ç.'nin yol sorma bahanesiyle yanına geldiğini söyleyerek, “Bir süre sonra benimle sohbet etmeye başladı. Bu sırada H.G. yanımıza gelerek elindeki poşette bulunan altınları ucuz fiyata bizlere satmak istediğini söyledi. E.A.Ç. de bana ‘Bunlar hırsızlık malıdır ve piyasada daha pahalıdır, ortak olarak alalım’ teklifinde bulunduğu sırada da polisler gelerek iki kişiyi yakaladı. Dolandırılmaktan kurtuldum. polislere minnettarım” dedi.

  ÜZERİNDE SAHTE KİMLİK ÇIKTI

  Sorgulanmak üzere Bozyaka'daki Asayiş Şubesi Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'ne gönderilen zanlılardan, çeşitli suçlardan poliste kaydı bulunan A.E.Ç.'nin üzerinden Ekrem Tosun adına düzenlenmiş sahte kimlik bulunurken, dolandırıcılık ve sahtecilik suçlarından arandığı da saptandı. İki zanlı yapılan işlemlerin ardından adliyeye sevkedildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı