Dolandırıldılar

Hürriyet Haber
23.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Güven Kaya'nın köylü adına sahte alımlar yaparak kayıplara karıştığı iddia edildi.

SANDIKLI'ya bağlı Karadirek Beldesi'nde Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Güven Kaya'nın 500'e yakın kooperatif ortağını dolandırdığı iddia edildi. 7 köyün bağlı bulunduğu ve 800'e yakın ortağı olan Karadirek Tarım Kredi Kooperatifi'nde 500'e yakın kişinin adına gübre ve zirai alet alımı yapılarak 1 trilyon lira civarında vurgun yapıldığı ortaya çıktı.

SUÇ DUYURUSU

Dolandırıldıklarını anlayan köylüler Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunurken, üç müfettiş beldeye gelerek soruşturma başlattı. Antalya ve Eskişehir'de turistik tesisleri ve gayrimenkulleri olduğu iddia edilen Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Güven Kaya'nın ise bir süre önce beldeden ayrıldığı ve kayıplara karıştığı öğrenildi.

Olayı ortaya çıkaran Mustafa Demirel isimli köylü kooperatife 300 milyon lira olan borcunu ödemek için gittiğinde görevlilerin borcunun 300 milyon değil 5 milyar olduğunu söylediğini belirtti. Aynı gece Güven Kaya'nın evine geldiğini söyleyen Demirel,‘‘Bir yanlışlık olmuş, itimadın yoksa al sana 5 milyarlık senet diyerek bana senet imzalattı’’ diye konuştu.

Hayatta olmayan kişilerin adına da borç yapıldığını söyleyen köylüler, ekonomik sıkıntılar yüzünden kooperatiften kredi alıp gününde ödemelerini yaptıklarını belirtti. Güven Kaya'nın, kooperatifin bilgisayara geçtiğini söyleyerek kendilerine evrak imzalattığını kaydeden köylüler, daha sonra isimlerine pek çok malzeme alındığını öğrendiklerini açıkladı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı