Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dolandırıcıların yeni yemi Uzan

  Hürriyet Haber
  11 Temmuz 2012 - 10:00Son Güncelleme : 11 Temmuz 2012 - 10:22

  İnternet dolandırıcıları tanıdık bir ismi ‘yem’ olarak kullanıyor. Popüler emlak sitesi Trulia üzerinden ‘Hakan Uzan’ın eşi’ imzalı e-posta gönderen uyanıklar Amerikalı emlakçıları dolandırmaya çalışıyor.

  Milliyet'in haberine göre, İnternette insanları ünlü isimleri kullanarak dolandıran çeteler son yıllarda tanıdık bir ismi yem olarak seçti. Kırmızı bültenle arandığı halde geçtiğimiz günlerde Ürdün Kralı Abdullah ile teknede keyif yaparken görüntülenen Hakan Uzan’ın ismi, Amerikalı emlakçıları dolandırmak için kullanılıyor. Popüler emlak sitesi Trulia üzerinden emlakçılara “Hakan Uzan’ın eşi” imzasıyla gönderilen e-postalarda dolandırıcılar “Beğendiğimiz evi pazarlık yapmadan alacağız ancak Ürdün’de saklanıyoruz.

  ‘Ürdün’de mahsur kaldık’

  Bürokratik engelleri aşmak için yardımınıza ihtiyacımız var” yazıyor. Dolandırıcılar önce bir evle ilgili bilgi istiyor. Emlakçı şüphelenmez ve söz konusu evle ilgili fiyat bilgisini yollarsa çete ikinci bir e-posta göndererek fiyatın uygun olduğunu ancak satın almada bazı zorluklar olduğunu anlatıyor. E-posta’da “Eşim Hakan Uzan ve 7 yaşındaki kızımla Ürdün’ün ücra bir köşesinde yaşıyorum. Ürdün Kralı pasaportlarımızı iptal etti. Ürdün’deki Jordan Valley Marriott Oteli’nde buluşabilirsek yüz yüze görüşebilir ve birbirimize güvenmenin yolunu bulabiliriz” diyor.

  ‘Ödüllendirileceksiniz’

  İsminin Joy Brown olduğunu söyleyen dolandırıcı, hedef seçtiği emlakçıya Ürdün’e gelemese bile en azından “gerekli belgeleri” kendisine göndermesini söylüyor.  Joy Brown daha sonra “Sizden haber alır almaz evi satın almak için gerekli parayı nasıl aktaracağınızla ilgili bilgiyi verebilirim” diyor. Emlakçının evi satın almak ve “taşınmak” için kendilerine yardımcı olması karşılığında “bonkörce ödüllendirileceği” de vaad ediliyor.

  Emlakçı forumlarında bu dolandırıcılık girimi ile ilgili yazılan şikayetlerde Joy Brown isimli kadının aynı e-postayı bazen de Bahar Uzan adıyla gönderdiği görülüyor. Emlakçılar ise forumlarda “Bu dolandırıcılar gerçekten bu kadar salak olduğumuzu mu düşünüyor? Ürdün’e gideceğimize ya da böyle bir teklifin gerçek olduğunu düşüneceğimize gerçekten inanıyorlar mı” gibi yorumlar bırakıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı