Gündem Haberleri

  Dokunulmazlığımı kaldırıyorum

  Rifat BAŞARAN/ ZONGULDAK
  20.04.2016 - 21:44 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na dokunulmazlık çağrısı yaparak, “Hodri meydan. Ben dokunulmazlığımı kaldırıyorum, yiğitsen sen de kaldır, neden korkuyorsun” dedi. ‘Büyük Buluşma STK’lar Konuşuyor’ toplantıları çerçevesinde Kılıçdaroğlu dün Zonguldak’a gitti. Çaycuma ilçesinde açılışlara katılan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

  HODRİ MEYDAN DİYORUM

  “14 yıldır terörsüz bir Türkiye devraldınız, bugün Güneydoğu’da şehirler silah deposu haline geldi. Kim getirdi bu hale, kim yönetiyordu ülkeyi, kim başbakandı, kim içişleri bakanıydı? Kimsenin kahramanlık edebiyatı yapma gibi bir hevesi olmasın. Bu ülkenin fakir fukara çocukları şehit olarak geliyor. Ankara’daki beylerin hangisini çocuğu o bölgelere gitti. Hangisi gitti o bölgelerde çarpıştı.
  Neden korkuyoruz biz, hangi gerekçeyle dokunulmazlığa ‘Efendim şu olsun bu olsun’ demiyoruz. Açık ve net söylüyoruz, kürsü dokunulmazlığı hariç, dokunulmazlık kalksın. Geldi, ‘Dokunulmazlığı kaldıracağız’ diyorlar. Kemal Kılıçdaroğlu ve onun milletvekilleri diyor ki ‘Bizim dokunulmazlığımızı kaldırın’, ‘Kaldıracağız’ diyorlar. Ama Davutoğlu diyor ki ‘Benim dokunulmazlığımı kaldırmayın, ben dokunulmaz olayım.’ Şimdi ben Ahmet Davutoğlu’na Çaycuma’dan ‘Hodri meydan’ diyorum. Ben dokunulmazlığımı kaldırıyorum, yiğitsen sen de kaldır. Adam gibi adamsan kaldırırsın dokunulmazlığı. Neden korkuyorsun sen? Ben size söyleyeyim, terör örgütlerine yardım ve yataklık yaptığı için korkuyor. ‘Ya birisi gelir yakama yapışır, ‘Sen terör örgütlerine yardım ve yataklık yaptın derse, ben ne diyeceğim.’ Onun için korkuyor.

  KALAŞNİKOF DAĞITILIYOR

  Bir ilçede kamyon üzerinde Kalaşnikof dağıtılacak, valiye talimat verecekler, ‘Bunlara kimse dokunmasın.’ Bunun hesabı sorulmayacak mı? Hesabını soracağız. Sayın Davutoğlu, sen ve bakanların, yolsuzluk yapan bakanların, onların da dokunulmazlıklarını kaldır. ‘Yolsuzluk yapanların önüne yatma’ diyoruz. Hırsızlık yapan adamın Meclis’te ne işi var? Yolsuzluk yapan adamın Meclis’te ne işi var? Yapmadıysan yargının karşısına çık. Ama abisi izin vermez, çünkü vesayet altındadır.
  ABD’de Washinghton Üniversitesi’nden iki Müslüman bilim adamı araştırma yapıyor. İslamiyet’in ilk kurallarını alıyorlar ve hangi ülkelerde bu kuralların uygulandığına bakıyorlar. Birinci ülke Yeni Zelanda, ilk 38’de İslami ülke yok. O zaman yozlaşan bu sistemi düzeltmek zorundayız. İslamiyet’te en büyük günah kul hakkı yemek değil mi? Kul hakkı yiyenin devletin en üst kademelerine geldiği, ahlaklı olanın suçlandığı bir ülke haline geldik.

  Dokunulmazlığımı kaldırıyorum

   

  ŞEHİT YAKINLARI TEKLİFİ

  Geçen gün şehit yakınları ve gaziler davet edilmiş kura ile iş. Bu gazi ve şehit yakınlarına yapılmış büyük bir saygısızlıktır. Bizzat ben bir kanun teklifi vereceğim önümüzdeki günlerde. Başbakanlığa bağlı ‘Şehit ve Gaziler Yüksek Kurulu’ kurulması lazım. Ben gazi ve şehit yakınlarıyla konuşuyorum, bir hakkını almak için elli kapı dolaşıyorlar. Tek bir yere gidecekler ve haklarını alacaklar. Ayrıca milletvekilleri hangi sağlık haklarında yararlanıyorsa gazi ve şehit yakınları da o haktan yararlanacak. Hayatını vermiş, kuradan bahsediyorsunuz. İngiltere’de bir gazi mağazaya gittiği zaman anons edilir, ‘gazi mağazamızı onurlandırdı’ diye. Biz devre dışı bırakıyoruz.”

  Tavrınız hayal kırıklığı

  Zonguldak’daki toplantıya Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu ve Düzce’den çok sayıda sivil toplum örgütleri katıldı. Basına kapalı toplantıda, sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri, bölgenin enerji üssü olarak ilan edilmesinin ardından çok sayıda termik santral projesinin hayata geçtiğini belirterek, “Batı Karadeniz termik cehennem olma yolunda ilerliyor. Zonguldak’a reva görülen kirli teknoloji” diye yakındılar. Bazı STK temsilcileri, “Dokunulmazlıkların kaldırılması karşısındaki tavrınızdan dolayı hayal kırıklığına uğradık. ‘Bu anayasaya aykırı ama destekliyoruz’ demenizin bir anlamı yok” eleştirisini getirirken bazıları da bu tavra destek verdiler. Kılıçdaroğlu’na, CHP’nin il ve ilçe başkanlarına ilişkin şikâyetler de iletildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı