ANKARA HABERLERİ

Doktorlara ağır suçlama

Hürriyet Haber
23.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kızılırmak suyunun insan sağlığına zararlı olduğu yönündeki iddia ve eleştirilere, istihbarat ile karşılık verdi. Gökçek’in yaptırdığı istihbarat çalışmasına göre suda sorun yok, ideolojik takıntısı olan doktorlar halka kasıtlı yanlış bilgi yayma kararı almış.

Hürriyet Haber

ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kızılırmak suyuyla ilgili açıklama yapan odaları sert bir biçimde eleştirdi ve bazı sağlık mensuplarını "zan altında" bırakacak bir suçlamada bulundu. Gökçek, "Kesikköprü suyu gelir gelmez, ideolojik bazı takıntıları olan sağlık mensuplarının ısrarlı bir şekilde Kesikköprü suyunun hastalık yaptığını halkın arasında yayma kararı aldığını istihbar ettik" dedi.

Gökçek, Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Marcel Kurpershoek ile Lahey Belediye Başkanı Wim Dettman ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gökçek, "Kesikköprü Barajı’ndan getirilecek suyun insan sağlığını tehdit edecek düzeyde kirli olduğu" yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine, Kesikköprü Barajı’ndan gelecek suyun Kasım ayı içinde şebekeye verileceğini söyledi. İddiaların gerçek dışı olduğunu savunan Gökçek, şunları kaydetti:

GÖKÇEK’İN İSTİHBARATI "Önümüzdeki günlerde bize gelen istihbarata göre, bu dedikoduları artıracaklar. Bazı doktorların bazı yerlerde hastalıkların sudan olabileceğini ifade etmeleri, bazı meslek erbabı kişilerin meslek etiğini kullanmadıkları, mesleği kendi ideolojik amaçlarına alet ettiklerini göstermesi açısından çok acı. Kesikköprü suyu gelir gelmez, ideolojik bazı takıntıları olan sağlık mensuplarının ısrarlı bir şekilde Kesikköprü suyunun hastalık yaptığını halkın arasında yayma kararı aldığını istihbar ettik. Bu çok acı bir hadise. Su kesintilerinde Tabipler Odası’nın yaptığı gibi bir olayla karşı karşıya kalmaktan çekiniyoruz."

SADECE SÜLFAT YÜKSEK

Kesikköprü Barajı suyuna ilişkin ortaya atılan iddiaları "ajitasyon ve provokasyon" olarak değerlendiren Gökçek, "Kesikköprü’nün su değerlerine baktığımız zaman birinci sınıf su. Sadece sülfatta dünya standartlarının üzerinde" dedi. Kızılırmak suyunun analizlerinde sülfat oranının 330 miligram/L tespit edildiğini ifade eden Gökçek, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği değerin 250 miligram/L olduğunu, ancak Çamlıca suyuyla harmanlandığında Kızılırmak suyunun sülfat oranının seyreltileceğini söyledi.

Kızılırmak suyunda mikroorganizmaların bulunduğu şeklinde iddialar olduğunu da hatırlatan Gökçek, mikroorganizmaların arıtılmamış bütün sularda bulunabileceğini ifade etti. Gökçek, mikroorganizmaların klorla temizlenebileceğini belirterek, "Kesikköprü suyundan endişe etmenize gerek yok" dedi. A.A.

Gökçek: Hollanda metrobüsünden vazgeçtik

Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Kurpershoek’in belediyenin Hollanda’dan almayı planladığı metrobüsleri hatırlatması üzerine Gökçek, "Vazgeçtik. Bize bir hayli pahalı geldi. Görüşmelerimizde verdikleri sözde durmadılar. İndirdikleri fiyatın üstünde fiyat verdiler. Etik bulmadım, iptal ettim" dedi. Gökçek, görüşmelerde kendilerine metrobüs başına 1 milyon 50 bin Euro fiyat söylediklerini ancak "zarflar açıldığında 1 milyon 250 bin Euro fiyat çıktığını" belirtti.

Avrupa’dan soda örneği

Avrupa’da insanların su yerine soda içtiğini belirten Gökçek, "Bu sodalarda sülfat oranı 458... Almanya senelerden beri 458’lik soda içiyor, bir şey olmuyor. Bizim Türkiye’deki tabiplere göre ishal vakaları oluyor. İşte aradaki bilimsel fark... Türkiye’de ajitasyon yapmaya, insanları kışkırtmaya gerek yok. Bizim suyumuz temiz" diye konuştu. Gökçek, "ajitasyonların devam etmesi halinde ajite edenlerle ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını" söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Doktorlara ağır suçlama haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı