Gündem Haberleri

  Doktora hizmet puanına göre tayin

  Hürriyet Haber
  17.04.2004 - 11:51 | Son Güncelleme:

  Özellikle Doğu bölgelerinde uzman doktor sıkıntısı çeken Sağlık Bakanlığı, bu sorunu aşmak için Atama ve Nakil Yönetmeliği'nde değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Sağlık personelinin tayinleri, çalıştığı yer, görev süresi ve unvanı gözönüne alınarak verilecek hizmet puanına göre gerçekleştirilecek. Mesleğe ilk atamalar, mahrumiyet bölgelerine yapılacak.

  Sağlık çalışanları da artık öğretmenler gibi hizmet puanına göre tayin edilecek. Sağlık personelinin ilk tayini mahrumiyet bölgelerine yapılacak.

  Sağlık Bakanlığı, Atama ve Nakil Yönetmeliği'nde değişiklikler içeren taslak hazırladı. Sağlık çalışanlarının ülkeye dengeli dağılımını sağlamak amacıyla hazırlanan taslağa göre, öğretmenlerde olduğu gibi sağlık çalışanları da hizmet puanına göre atanacak ve tayin olacak. Hizmet puanı ise ünvanı, görev yeri, görev süresi ve bilimsel çalışmaları baz alınarak hesaplanacak.

  Yer değiştirme isteğinde bulunan sağlık çalışanı, Bakanlığın önceden ilan ettiği görev yerleri arasında tercihini yapacak. Bakanlık, bu görev yerlerini personel ihtiyacına göre belirleyecek.

  DOĞU'DA ÇALIŞANA YÜKSEK PUAN

  Hizmet puanı üstünlüğü mahrumiyet bölgelerinde çalışan sağlık personelinde olacak. Büyükşehir merkezinde çalışan bir doktor ile mahrumiyet bölgesinde çalışan doktor arasında iki katı puan farkı olacak. Her iki doktor da tayin isterse, mahrumiyet bölgesinde çalışan doktor puan itibariyle kurada avantajlı olacak. Yeni yönetmelikte, ülke geneli personel ihtiyacına göre 4 hizmet bölgesine ayrıldı. Personel ihtiyacı bakımından eksiği olmayan iller tayine açılmayacak.

  BİLGİSAYAR KURASI

  Sağlık çalışanlarından ilk defa göreve atanacaklar, daha önce özel sektörde çalışmış ise buna göre hizmet puanı alacak ve avantajlı olacak. Kamuda ya da başka bir alanda çalışmamış sağlık personelinin sağlık personelinin hizmet puanlarını ise kademeli olarak tek tek hesaplayacak. Öncelik yer değiştirme talebi ile başvuru yapanlara verilecek. Yeni yönetmeliğe göre ilk yer değiştirmelerin bu sene için Bakanlığa tahsis edilen 3 bin kadro için  uygulanması planlanıyor. Bakanlık, sözleşmeli personel uygulamasından da vazgeçmeyecek. En geri kalmış bölgelere yine sözleşmeli personel gönderilecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı