İZMİR HABERLERİ

Doktora hakarete mahkeme mararıyla ceza verildi

DHA
28.03.2017 - 11:59Son Güncelleme :
DHA

ALİAĞA Devlet Hastanesi’nde çalışan doktora geçtiğimiz yıl hakaret eden kişiye mahkeme kararıyla ceza verildi.

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında Aliağa Devlet Hastanesi’nde çalışan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. S.D. poliklinikte muayene yaptığı sırada beklemek istemeyen başka bir hasta tarafından sözlü şiddete maruz kaldı. Açtığı dava sonucunda S.D. haklı bulunurken, hakaret eden kişiye ise 4 bin 800 TL para cezası verildi. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. S.D. şunları söyledi:

“Daha önceden tanımadığım, herhangi bir şekilde aramızda kötü iletişim olmayan hasta muayene olmak üzere polikliniğe geldi ve sırasını beklemeden içeri girdi. Bunun hasta psikolojisine bağlı acelecilik olduğunu düşünerek, oturması için kendisine ve eşine yer gösterdim, yazmakta olduğum raporu bitirmek için bekleteceğimi söyledim. Buna karşın bana 'bir tomografi yaz da gideyim' şeklinde istekte bulundu. Hekimler olarak ilk görevimiz sağlığı korumaktır. Bozulan sağlığı tedavi etmek ikinci görevimizdir. Bilgisayarlı tomografide alınan radyasyonun yüksekliği nedeniyle pek çok ülkede uygulanması terkedilmiş ya da çok kısıtlanmıştır. Hastayı gereksiz tomografi çekiminden dolayısıyla yüksek radyasyona maruz kalmaktan korumak amacıyla, sakıncalarını anlattıktan ve muayene ettikten sonra gerekirse elbette tomografi isteyeceğimi belirttim. Buna karşın şahıs bana kapı önünde bulunan hasta ve hasta yakınlarının hatta kapısı kapalı olarak muayene yapmakta olan diğer polikliniklerde görevli doktorların duyacağı şekilde hakaret etti. Bunun sonucunda başvurduğum adli makamlarca hak ettiği ceza verildi. Bunun bir örnek olmasını ve sağlık çalışanlarına yönelik sözel ve fiziksel saldırıların sona ermesini diliyorum."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Doktora hakarete mahkeme mararıyla ceza verildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 11 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Doktora hakarete mahkeme mararıyla ceza verildi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı