ANKARA HABERLERİ

Doktor seyyah oldu ilçe ilçe geziyor

Cengizhan ÇATAL
09.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara’da çevre ilçelere geçici görevle yapılan günlük atamalar doktorları bezdiriyor. Sağlık Bakanlığı’na tepki gösteren Tabip Odası Başkanı Önder Okay, "Geçici görevler yüzünden doktorlar artık ellerinde bavullarla ve çantalarla dolaşan bir meslek grubu haline geldi. Çevre ilçelerde doktor açığı varsa buralara neden atama yapılmıyor?" dedi.

Cengizhan ÇATAL

ANKARA il merkezindeki hastanelerden çevre ilçelere yapılan geçici görevle günlük atamalar doktorları bezdirdi. Ankara Tabip Odası Başkanı Önder Okay, yapılanın hem sağlık hizmetlerini aksattığını hem de doktorun performansının düşmesine sebep olduğunu söyledi. Geçici görevlerin kamu hizmetindeki süreklilik, belirlilik ve planlılık esaslarını çiğnediği öne süren Okay şöyle konuştu:

DOKTORLARI GEZGİN YAPTILAR

"Geciçi görevler yüzünden doktorlar artık ellerinde bavullarla ve çantalarla dolaşan bir meslek grubu haline geldi. Çevre ilçelerde doktor açığı varsa buralara neden atama yapılmıyor? Hastanın kendi doktorunu seçme hakkı yasalarda var. Ancak bu geciçi görevler yüzünden o ilçelerdeki hastalar sürekli farklı doktorlar tarafından tedavi edilmek zorunda kalıyor. Dolayısıyla hastanın da hakkı çiğneniyor. Uzman doktor açığı, Sağlık Bakanlığı’nın isteği ile giderilebilir. Bu geçici görevlere gönderilen doktorların ise odamız üyesi olan ve faaliyetlerimizde aktif rol alan doktorlar olması da oldukça manidardır. Bu atamalarla İl sağlık Müdürlüğü’nün bizi yıldırmaya çalıştığını düşünüyoruz. Bu yapılanlar önceden kulak çekme opersyonudur. Doktorların hakları olan görüş bildirme ve demokratik hakları olan eylem yapma özgürlüklerinin önüne geçilmek isteniyor. Aba altından sopa gösteriliyor."

DOKTORUN İSTEĞİNE BAKILMIYOR

Ankara Tabip Odası Avukatı Ender Büyükçulha geçici görev bildirimlerinde doktoroun da onayının alınmasının zorunlu olduğunu söyledi. Büyükçulha, geciçi görev tebliğinin altında doktorun onayının da olması gerektiğini belirterek, "öncelikle geçici görevlendirme işlemi direk olarak doktora tebliğ edilmesi gereken bir işlemdir. Söz konusu geçici görevlendirme işlemi doktorun onayı olmadan, görüşü sorulmadan ve önceden bilgi verilmeden yapılamaz. Nitekim 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ’Geçici Süreli Görevlendirme Şartları’ başlıklı dokuzunucu ek maddesinde geçici görevlendirmenin, ancak memurun onayı ile olacağı açıkça hükme bağlanmaktadır" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Doktor seyyah oldu ilçe ilçe geziyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Mart 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:24
 • Guneş
  06:47
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:25
 • Akşam
  19:06
 • Yatsı
  20:24
Sayfa Başı