Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Doktor Serdar'la gurur duyduk

  Hürriyet Haber
  18.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 18.01.1999 - 00:01

  Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) Avrupa Bölge Başkan Yardımcılığı'na 38 yaşındaki Türk doktor Serdar Savaş getirildi. WHO Başkanı Norveçli Gro Harlem Burundland'ın onayı ile Avrupa Bölge Başkanı Dr. Asvall'dan sonraki ikinci adam konumuna atanan Serdar Savaş, teşkilatın tarihinde bu göreve atanan ilk Türk ve en genç doktor oldu.

  Uzun süredir WHO Avrupa Bölge Başkanlığı'nın Danimarka'daki merkezinde görev yapan Dr. Serdar Savaş, 51 ülkeden 870 milyon insanın sağlık sorunlarından sorumlu bir kişi olarak Türklerin ve Türkiye'nin gurur kaynağı haline geldi. Dr. Asvall, ‘‘Serdar Savaş niçin bu göreve atandı?’’ sorumuza, ‘‘Ondan daha iyisi yoktu. Dr. Savaş, çok çalışkan. WHO'nun reformlara ihtiyacı var. Gerek Dünya Sağlık Teşkilatı Merkezi, gerekse Avrupa Bölge teşkilatında herkes onun bu göreve gelmesini destekledi’’ yanıtını verdi.

  Dr. Serdar Savaş ise şunları söyledi:

  ‘‘Ben ilk görevime Diyarbakır'da Sağlık Ocağı Hekimliği ile başladım. 1988'de Sağlık Bakanlığı Danışmanlığı'na getirildim. 1989'da, Dünya Bankası projesi, Sağlık Reformlarından Sorumlu Müşteşar Yardımcılığı görevine atandım. 1991'de WHO Daimi Komite Başkan Yardımcılığı'na getirildim. 93'te bakanlık görevinden alındım. Danimarka'dan gelen teklif üzerine burada göreve başladım. O zaman Dr. Asvall bana, 'Türkler senin kıymetini bilemedi biz biliriz' dedi. Şimdi, 51 ülkedeki 870 milyon insanın sağlık sorunlarını sözmeye çalışacağım’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı