ANKARA HABERLERİ

Doktor korkusunu ayıcıkla yendiler

Mert Gökhan KOÇ
19.12.2017 - 16:08Son Güncelleme :

Çocukların doktor korkusunu aşması amacıyla Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ‘Oyuncak Ayı Hastanesi’ kuruldu. İlkokul birinci sınıfı öğrencileri doktora getirdikleri oyuncak ayılarını muayene ettirdi, onlar için ilaç aldı.

Mert Gökhan KOÇ

 Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu Medical Students Exchange and Project (MEDISEP) Topluluğu, çocukların doktor korkusunu aşması ve hastanenin korkutucu bir yer olmadığını göstermek hedefiyle dün ‘Oyuncak Ayı Hastanesi’ kurdu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde düzenlenen etkinliğe Etimesgut Şehit Mehmet Akif Sancar İlkokulu’nda 1. sınıfta öğrenim gören 27 öğrenci katıldı. Miniklerle bir araya gelen Hacettepeli doktor adayları, oyunlar oynayarak eğlenceli vakit geçirirken bir yandan da hijyen eğitimi, beslenme ve vücut gibi konular hakkında bilgiler verdi.

Doktor korkusunu ayıcıkla yendiler

MUAYENE ETTİRİP İLAÇ ALDILAR

Oyuncak Ayı Hastanesi’nde ilk olarak boyama ve resim yaparak eğlenen çocuklar daha sonra oyuncak ayılarına ebeveyn oldu. MEDISEP’li doktor adayları, ‘el yıkama, diş hekimi, doktor odası, eczane ve vücudumuzu tanıyalım’ istasyonlarında miniklerin doktor ve hastane gibi korkularını aşmaları için çalıştı. İlk olarak doğru el yıkama ve hijyen konusunda bilgilendirilen minikler daha sonra ayıcıklarını hem diş hekimine hem de doktora muayene ettirdi. Hasta ayıcıklarına röntgen çektiren ve reçete yazdıran minikler daha sonra eczaneye giderek ilaç aldı. Çocuklar, oyuncak tıp aletleriyle kendi ayıcıklarını da muayene etme şansı buldu. Kendileri için hazırlanan organ yeleğini giyen miniklere organlar ve fonksiyonları da oyunlarla anlatıldı.

Doktor korkusunu ayıcıkla yendiler

EĞİTİMDEN SONRA EĞLENCE

Eğitici bölümün ardından Hacettepeli doktor adaylarıyla yemek yiyen çocuklar, müzik eşliğinde sandalye kapmaca gibi eğlenceli oyunlar oynayarak neşeli vakit geçirdi. ‘Oyuncak Ayı Hastanesi’ Projesi Koordinatörü ve MEDISEP üyesi Ali Çınar, çocukların doktora karşı ön yargılarını ve fobilerini kırmak, doktor sevgisi aşılamak için bu etkinliği düzenlediklerini belirterek, “Kendilerini ebeveyn yerine koyarak ayıcıklarını doktorlara muayene ettiyorlar, biz de burada onlarla ilgilenerek doktorların aslında korktucu değil ne kadar samimi ve ilgili olduklarını göstermeye çalışıyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Doktor korkusunu ayıcıkla yendiler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Aralık 2017 tarihinde saat 16 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Doktor korkusunu ayıcıkla yendiler haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

06 Eylül 2018, Perşembe
 • İmsak
  04:47
 • Guneş
  06:14
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:29
 • Akşam
  19:21
 • Yatsı
  20:42
Sayfa Başı