Ege Haberleri

EGE

  Doktor balıklar

  Ferah IŞIK / DENİZLİ, (DHA)
  23.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.08.2012 - 13:16

  Pamukkale'de antik havuz yanında bulunan kapalı alana yerleştirilen akvaryumlara konulan doktor balıklar, turizme katkı sağlıyor, şifa dağıtıyor.


  Denizli'de dünyaca ünlü Pamukkale'nin en önemli simgelerinden olan antik havuz yanında bulunan kapalı alana yerleştirilen akvaryumlara konulan doktor balıklar, turizme katkı sağlıyor, şifa dağıtıyor.
  İl Özel İdare Genel Sekreteri Adem Oklu, doktor balıkların antik havuzun hemen yanında bir yıl önce mesaiye başladığını belirtti. Oklu, günde ortalama bin 500 kişinin girdiği antik havuzun şifalı suyundan yararlanan turistlerin, garra rufa balıklarıyla da ayak ve ellerdeki ölü hücrelerinden kurtulduklarını söyledi. Antik havuzun, 36 derecelik su sıcaklığıyla rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasının yanı sıra, birçok hastalığın tedavisinde de etkili olduğunu dile getiren Adem Oklu, “Yapılan araştırmalara göre antik havuzun suyu kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına, içildiğinde de spazmlı midelere iyi geliyor. Şifa arayan insanlara daha iyi hizmet vermek için geçen yıl Almanya'dan garra rufa cinsi balık getirttik. Doktor balık dediğimiz bu balıklar üremiyor, sadece bir yıl yaşıyor. 12 akvaryumumuz var. Her akvaryumda 360 balık var. 28 derecelik suda yaşayan bu balıklar turizme çok büyük destek vermeye başladı. Havuzdan çıkan insanlar ayaklarını akvaryuma soktuğunda doktor balıklar ölü hücreleri yiyor, ayaklara pedükür ve masaj yapıyor. Bazı cilt hastalıklarını yok ediyorlar. Doktor balıklar antik havuza olan ilgiyi de arttırdı” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı