Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Doktor bacanaklara hastanede kurşun

  Özkan ARSLAN Murat DELİKLİTAŞ/İSTANBUL
  31 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 31 Ağustos 2006 - 14:31

  Özel Huzur Hastanesi’nin işten çıkarılan muhasebe müdürü, hastaneyi silahla basarak dehşet saçtı. Saldırıda hastane sahibi can verirken, bacanağı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimi ağır yaralandı.

  HASEKİ Hastanesi’nin karşısında bulunan Özel Huzur Hastanesi’nin bir süre önce işten çıkarılan muhasebe müdürü Abdurrahman Can, dün saat 18.00 sıralarında hastaneye geldi. Can, hastanenin sahiplerinden Dr. Harun Karabıçak ile görüşeceğini belirterek 6’ncı kattaki yönetim kurulu odasına çıktı. Odaya girer girmez silahına sarılan Can, Karabıçak ile bacanağı Samatya’daki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Özgür Yiğit’e kurşun yağdırdı.

  OLAY YERİNDE CAN VERDİ

  Aynı zamanda Küçükçekmece Sağlık Grup Başkanı da olan Harun Karabıçak kalbinden vuruldu, Özgür Yiğit ise baldırından ve karnından ağır yaralandı. Abdurrahman Can, Karabıçak ile Yiğit’i vurduktan sonra merdivenleri hızla inerek 34 AC 740 plakalı Opel Astra marka otomobiline binip kaçtı. Yaralılara ilk müdahaleyi hastane doktorları yaptı. Doktorlar Karabıçak’ın öldüğünü belirledi. Ağır yaralı olan Yiğit ise yapılan ilk tedavinin ardından Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Baldırına saplanan kurşun yüzünden damarları parçalanan Yiğit, ameliyata alındı. Yiğit ameliyatın ardından başhekimi olduğu İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

  BAKAN AKDAĞ KINADI/images/100/0x0/55ea8b70f018fbb8f886f0e9

  Saldırı haberi üzerine hastaneye gelen İl Sağlık Müdürü Mehmet Bekar, Yiğit’in hayati tehlikeyi atlattığını söyledi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Karabıçak ve Yiğit’e düzenlenen saldırıyı kınadı. Akdağ, "Değerli meslektaşlarımıza yapılan bu menfur saldırıyı nefretle kınıyorum" dedi.

  SAĞLIK İHALELERİYLE MANŞETLERE ÇIKTILAR

  ÖZEL Huzur Hastanesi’nin eski muhasebe müdürü Abdurrahman Can’ın kurşunlarına hedef olan doktor bacanaklar Harun Karabıçak ve Özgür Yiğit, bir kaç ay önce sağlık ihaleleri nedeniyle gazetelerin manşetlerine çıkmışlardı. Karabıçak, Özgür Yiğit’in 8 yıl önce kurduğu Sina Medikal Şirketi’ni 2003 yılında üzerine aldıktan sonra art arda ihaleler kazanınca manşete taşınmıştı. Karabıçak’ın ihaleleri kazanmasında Samatya’daki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Özgür Yiğit’in rolü olduğu iddia edilmişti. Harun Karabıçak’ın eşi Nurinisa Karabıçak’ın eczanesinin, Karabıçak’ın başkanı olduğu Küçükçekmece Sağlık Grup Başkanlığı’nın karşısında olması da eleştirilmişti.

  "SON DERECE ACI, ÜZÜNTÜ VERİCİ VE İNSANLIK DIŞIDIR”

  İstanbul İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar, silahlı saldırı olayına ilişkin, ”Amacı tamamen insan hayatının korunması ve sürdürülmesi olan bir mesleğin mensuplarına yönelik bu saldırı, son derece acı, üzüntü verici ve insanlık dışıdır” dedi.

  Bakar, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul'un iki önemli sağlık kuruluşunda görev yapan Küçükçekmece Sağlık Grup Başkanı Dr. Harun Karabıçak ve İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Özgür Yiğit'in “menfur” bir saldırıya uğradığını hatırlattı.

  Dr. Karabıçak'ın hayatını kaybettiğini, Özgür Yiğit'in ise geçirdiği ameliyatın ardından tedavisinin İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde sürdürüldüğünü belirten Bakar, şunları kaydetti:

  “Amacı tamamen insan hayatının korunması ve sürdürülmesi olan bir mesleğin mensuplarına yönelik bu saldırı, son derece acı, üzüntü verici ve insanlık dışıdır. Sağlık çalışanlarına yönelik bu alçakça saldırıyı nefretle kınıyor, hayatını kaybeden Karabıçak'a rahmet, ailesine, yakınlarına ve tüm sağlık çalışanlarına başsağlığı, Yiğit'e de acil şifalar dilerim.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı