Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Doğu'ya özel teşvik

  Hürriyet Haber
  16.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ecevit, MGK'da görüşülen Güneydoğu planının özellikle ekonomik refahı sağlamak ve halkı rahatlatmak için uygulanacağını söyledi. Köykent ve merkez köyler projelerinin hayata geçeceğini belirtti.

  Bölgeye yeni ekonomik olanaklar sağlandığını kaydeden Ecevit, ‘‘İşsizliği önlemek için yatırımları teşvik edeceğiz. 1998'de hazırlanan özel teşvik tedbirleri var. O dönemde terör nedeniyle uygulayamadık’’ dedi.

  BAŞBAKAN Bülent Ecevit, Güneydoğu'ya ekonomik refah getirmek ve bölge halkını kazanmak için hazırlanan bir eylem planının uygulamaya konulduğunu doğruladı. Ecevit, bu doğrulamayı yapmakla birlikte, somut ayrıntıları hakkında bilgi vermekten kaçınarak, planının genel perspektiflerini anlattı.

  Ecevit, yanıtları sırasında planın MGK'da görüşüldüğünü belirtti ve önlemler için hedeflenen uygulama sürelerinde gecikmeler olabileceğini ima etti. Ecevit, ‘‘Herşeyin belirli bir süre içinde yerine getirilmesi mümkün olmayabilir’’ dedi.

  Başbakan Ecevit, Güneydoğu'nun kalkınmasının sağlanması için köykent ve merkez köyler projelerinin süratle uygulamaya konulacağını, bunun köye dönüşü de kolaylaştıracağını bildirdi. Bölgeye nitelikli kamu personelinin gitmesi için çalışma başlattıklarını da kaydeden Ecevit, şunları söyledi:

  MEZRALAR KULLANIMA AÇILDI Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bölücü terörün etkisi azaldıkça, ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlama olanakları da ortaya çıkmış bulunuyor. Konuya öncelikle bölgeye götürülecek hizmetler açısından yaklaşıyorum. Bölge halkının en önemli geçim kaynağı hayvancılıktır. Fakat terör, mezraları kullanılamaz duruma getirmiştir. Terörün aşılması ile birlikte mezralar yeniden kullanıma açıldı. Ayrıca bölge halkının sınır ticaretinden yararlanması olanakları doğdu.

  KÖYLER İNŞA EDİLİYOR Bu arada, önceliklerimizden biri köylülerimizin boşaltıkları köylerine dönüşlerini hızlandırmaktır. Pekçok köy yeniden inşa edilmektedir. Biz bu sorunu iki şekilde çözüme kavuşturmayı hedefliyoruz. Bunlardan birinci köykentler, ikincisi ise merkez köyler uygulamasıdır. Köykentlerde yerel hizmetleri birleştirererek, köylülerin ortak girişimlerini teşvik edeceğiz. Yakın bir zamanda Şırnak'a giderek, başlatılan bazı projeleri yerinde inceleyeceğim. Sınır bölgelerinde güvenlik sorunu nedeniyle köykentlerden farklı olarak merkez köyler kurma yoluna gidiliyor.

  ÖZEL TEŞVİK SİSTEMİ Bölgenin refahını artırmak için yeni ekonomik olanaklar sağlıyoruz. Öncelikle işsizliği azaltmak için yatırımları teşvik edeceğiz. Yatırımların sonuçları orta ve uzun vadede alınabilir. O nedenle kısa dönemde besicilik, halıcılık, arıcılık gibi projeleri yaygınlaştıracağız. Ayrıca 1998'de bölgede yatırımları canlandırmak için özel teşvik tedbirlerini hazırlamıştık. Ancak, terör sürmesi nedeniyle uygulama imkanımız olmamıştı.

  NİTELİKLİ KAMU PERSONELİ Eğildiğimiz konulardan biri de nitelikli kamu personelinin bölgede görevlendirilmesidir. Bazı kamu görevlilerinin terfi alabilmeleri için o bölgede çalışma yükümlülüğü getirilmesine ilişkin bir çalışma başlatmış bulunuyoruz. Silahlı Kuvvetler ve polis görevlileri nasıl rotasyonla bölgeye gidiyorlarsa, bu uygulamanın diğer kamu görevlilerine de geçerli olması için bir çalışma başlattık. Sağlık Bakanlığı personelinin bölgede görevlendirilmesi konusunda da bazı formüller üzerinde de duruluyor. Eğitim ve sağlık hizmetlerinde aksaklıklar hızla gideriliyor.

  ÖĞRETMEN AÇIĞI BİTECEK Köykent uygulaması ile bölgedeki öğretmen açığının giderilmesi de mümkün olacak. Taşımalı eğitim ve yatılı bölge okulları uygulamasına geçildi. Bunlar öncelikle yapmaya başladığımız işler.

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı