Doğuş'un bankalarından 621 milyon dolar kár

Hürriyet Haber
07 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 07 Mart 1999 - 00:01

Doğuş Grubu'nun lokomotif Garanti, neredeyse bir finans holdinge dönüştü. Gruba ait Osmanlı Bankası başta olmak üzere Garanti Bankası'na bağlı finans şirketleri, Garanti'nin konsolide kárını 223 trilyona çıkardı.

Doğuş Gurubu'na ait bankaların 1998'i 621 milyon (223 trilyon lira) dolar kárla kapattığı açıklandı. Garanti Bankası Genel Müdürü Akın Öngör, kriz nedeniyle Garanti Moscow'un 20.9 milyon dolar zarar etmesine karşın, konsolide kárlarının sevindirici olduğunu söyledi.

Öngör şunları söyledi: ‘‘Bankaya konsolide olarak bakıldığında Osmanlı Bankası, United Garanti Bank International, Garanti Finansal Kiralama, Garanti Moscow ve Garanti Portföy Yönetimi'nin katılımıyla birlikte yaklaşık 10.9 milyar aktif büyüklüğü, 1.25 milyar dolar özkaynaklar ve 621 milyon dolar net kára ulaştı. Kárlılık açısından oldukça başarılı bir yıl geçiren Garanti, vergi öncesi aktif kárlılığını yüzde 12.7'ye yükseltmeyi başardı. Güneydoğu Asya'da başlayıp, sırasıyla Rusya ve diğer gelişmekte olan ülkeleri etkisi altına alan finansal kriz Garanti Moscow'u etkilemiş ve bu bankamız 1998 yılını 20.9 milyon dolar zararla kapatmıştır. Buna karşın Garanti Bankası, geçen yıl konsolide olarak 621 milyon dolarlık net bir kár elde etmiştir.’’

Garanti Bankası'nın özel sektör bankaları arasında aktif sıralamasında üçüncü büyüklüğe ulaştığını belirten Öngör, bugün bu seviyelere ulaşılmasında teknolojiye ve insan kaynaklarına yapılan yatırımların önemli rol oynadığını vurguladı. Garanti Bankası'nın teknolojiye yıllık ortalama 35 milyon dolar yatırım yaptığını hatırlatan Öngör, sözlerini şöyle tamamladı:

‘‘Garanti'nin son sekiz yılda gerçekleştirdiği büyük değişimin odağında insan kaynakları yatmaktadır. Bankanın insan kaynakları profiline bakıldığında ortalama yaş, on sene önceki 50'li rakamlardan 31'e düştüğü görülür. Garanti'de eğitime ayrılan gün sayısı 14'ü bulurken, bu rakam Türk bankacılık sektöründe 3'tür. İnsan kaynaklarına yapılan yatırımı artırmaya devam ediyoruz.’’Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı