Doğuş, resmen POAŞ'dan çekildi

Hürriyet Haber
03.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Garanti Bankası ve Doğuş Holding, Petrol Ofisi A.Ş'nin (POAŞ) yüzde 51 hissesinin özelleştirilmesi ihalesine Ortak Girişim Grubu açısından devam imkanının kalmadığını, önceki gün bir yazıyla Özelleştirme İdaresi'ne resmen bildirdi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Garanti Bankası ve Doğuş Holding'in oluşturduğu Ortak Girişim Grubu tarafından dün Özelleştirme İdaresi'ne gönderilen yazıda, Rekabet Kurumu'nun POAŞ'ın yüzde 51 hissesinin satışına ilişkin getirdiği şartların ihaleden sonra belirlendiğinden ihale şartnamesinin değiştirilmesini gerektirdiği ve söz konusu şartların ihale öncesi belirlenmemiş olması sebebiyle ihaleye çıkılan ile nihai olarak satılmak istenenin farklı nitelikte olmasına yolaçtığı vurgulandı.

İhalenin yapıldığı tarihten bu yana, 8 ay gibi uzun bir sürenin geçtiği ve böylesine uzun bir sürenin geçmesinde Ortak Girişim Grubu'nun herhangi bir dahli ya da kusurunun bulunmadığı belirtilen yazıda, bu süre içinde değişen esaslı koşullara rağmen Ortak Girişim Grubu'nun 8 ay önceki teklifi ile bağlı tutulmasının hakkaniyete aykırı olduğu savunuldu.

BASİRETLİ TÜCCAR

Yazıda, ‘‘POAŞ hisselerinin satımını engelleyecek nitelikte ihaleyle ilgili birçok davanın halen devam ettiği ve adı geçen davanın devam ettiği bir aşamada POAŞ hisselerinin satışına dair satış aktinin imzalanmasının basiretli bir tacirden beklenemeyeceği gerekçelerine binaen, mevcut ihaleye Ortak Girişim Grubumuzaçısından devam etme imkanının kalmadığı Özelleştirme İdaresi'nebildirilmiş ve Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun POAŞ'ın özelleştirilmesine dair 1998/54 sayılı kararı ile tesis edilen işlemin Ortak Girişim Grubumuz açısından kaldırılması talep edilmiştir’’ denildi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı da Doğuş Holding/Garanti Bankası ortaklığının Petrol Ofisi ihalesinden çekildiğinden ilişkin bildiriminin dün Özelleştirme İdaresi'ne geldiğini bildirdi. Açıklama Borsa Başkanlığı'nın isteği üzerine Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan gönderildi.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı