Doğuş Air, 48 trilyon liraya 3 iş jeti aldı

Hürriyet Haber
27 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 27 Mayıs 2000 - 00:01

KANADALI Bombardier şirketi, Doğuş Air'a üç yeni jet uçağı sattı. teslimine 2001 yılında başlanacak olan uçakların toplam satış bedeli 78 milyon dolara (48 trilyon lira) ulaşıyor.

DOĞUŞ Holding kuruluşlarından Doğuş Air, dünyanın önde gelen uçak üreticilerinden Kanadalı Bombardier Aerospace'ten üç yeni iş jeti satın aldı. Aralarında yüksek hızlı ve uzun menzilli Global Express modelinin de bulunduğu üç jetin toplam satış değeri 78 milyon dolara (48 trilyon lira) ulaşıyor. Bombardier firmasının bugüne kadar Türkiye'ye yaptığı en yüksek satışta uçakların teslimi 2001 yılında başlayacak.

Satış işlemi, Global Express'in yanısıra birer adet kıtalararası Learjet 60 ile geniş gövdeli Challenger 604 jetini kapsıyor. Bu üç uçak, halen Doğuş Air tarafından kullanılan eski ve Bombardier ürünü olmayan uçakların yerini alacak.

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Jack Crespin, yeni Bombardier iş uçaklarının öncelikle üst düzey şirket yöneticileri tarafından kıtalar arası ve dünya çapındaki iş yolculuklarında kullanılacağını söyledi. Crespin, ‘‘Bombardier jetleri, ekonomik ücretle üstün performans sunuyor ve şirketin uçaklarından son derece memnunuz’’ dedi. Crespin, şirketin büyüyen helikopter ve uçak filosunda hala iki adet geniş gövdeli Challenger iş uçağının bulunduğunu sözlerine ekledi.

Doğuş Air Genel Müdürü Şükrü Aydınarslan da, ‘‘Bombardier, ulaştırma gereksinimlerimize özel bir çözüm sunmaktadır ve biz de şirketle olan ortaklığımız aracılığı ile imkanlarımızı genişletmeyi sürdürmek istiyoruz’’ dedi.

Bombardier Aerospace İş Uçağı bölümünün Orta Doğu Afrika ve Hint kıtasındaki satışlarından sorumlu bölgesel müdür yardımcısı Mike Cappuccitti de şunları söyledi: ‘‘Bu satışlar, Bombardier'in Türkiye'de artan itibarını ve TAG Aeronautics ile birlikte bizim bu bölgenin tümüne olan bağlılığımızı yansıtmaktadır. Günümüzde mevcut en eksiksiz iş jeti ailesine sahip olduğumuz için Doğuş Air'in çeşitli taşımacılık gereksinimlerine uygun uçakları sunabildik.’’

Cappuccitti, Doğuş Air'e yapılan son satışların, Bombardier uçaklarına olan ilginin Türkiye ve komşu ülkelerdeki ticari ve resmi kuruluşlar arasında büyüdüğü bir sırada gerçekleştiğine dikkat çekti.

CHALLENGER 604:

Doğuş Air'in satın aldığı diğer iş jeti Challenger 604 ise 9-12 arasında yolcu taşıyabiliyor. Uçak, 7 bin 551 kilometrelik mesafeyi kesintisiz olarak uçabiliyor.

LEARJET 60:

Doğuş Air'in filosuna katacağı üçüncü Bombardier jeti olan Learjet 60 ise 7-10 yolcu taşıyabiliyor. Bu model, kesintisiz olarak 4 bin 841 kilometre uçma yeteneğine sahip.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı