Gündem Haberleri

  Doğurganlık oranı 2,5’in altına düşmemeli

  Hürriyet Haber
  19.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Ankara’da Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) tarafından düzenlenen “Türkiye’de Aile, Kadın ve Çocuk” konferansında, bir katılımcının, “Hükümetinizin 3 çocuk politikası var. Bu çocukların bakımı, eğitimi, istihdamı konusunda bu politikanız hangi zemine oturuyor” sorusuyla karşılaştı.

  Kavaf’ın yanıtı şöyle oldu: “Nüfusun yenilenebilir hızının devam etmesi için doğurganlık oranının 2,5’in altına düşmemesi gerekiyor. Verilere göre bu oran Türkiye’de 2,2. Avrupa’da yaşlanmış bir nüfus var. Nüfusun sağlıklı bir dinamizm içinde seyrinin devam ettirilmesi açısından bir politika olarak konuya bu şekilde yaklaşıyoruz. Tabii ki insanların iyi eğitim alması, sağlık hizmetlerinden faydalanması, sosyal güvenlik şemsiyesi altında olması, bunlar çok önemli şeyler ama kaynaklar doğru kullanıldığı, doğru planlandığı takdirde bunların problem olmayacağını düşünüyorum.”

  Tacizin sebebi kıyafet demek doğru değil

  BAKAN Kavaf, Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker’in tacizle ilgili sözlerine şöyle dedi: “Hayatın akışı içinde insanın nerede, nasıl giyineceğine dair bir adap, usul vardır. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada bu böyledir ama onun dışında tacizin tek sebebi olarak kılık kıyafeti göstermek ya da kılık kıyafetin arkasına sığınmak doğru bir şey değil.” m ankara
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı