Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doğunun boksör kızları

Van'da köylerden gelerek yatılı okulda eğitim gören kızlardan oluşan boks takımı, haftanın 7 günü, büyük bir azimle Türkiye şampiyonasına hazırlanıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Van ve çevre illerin köylerinden gelerek Vali Haydarbey Lisesi'nde yatılı olarak eğitim gören kız öğrencilerden oluşturulan boks takımı, 3 yıldır ulusal müsabakalarda Van'ı temsil ediyor.

Boks Takımı Antrenörü Ayhan Öz, 3 yıl önce kurulan bayanlar boks takımının önemli başarılara imza attığını söyledi.

Çalışmaların haftanın 7 günü akşam saatlerinde, Gençlik Spor İl Müdürlüğü salonunda yapıldığını ifade eden Öz, “Bu ayın sonunda Kocaeli'nin Gebze ilçesinde yapılacak Bayanlar Türkiye Şampiyonasına katılacağız. Hedefimiz, 4 dalda şampiyon çıkarıp ülkemizi yurtdışında temsil etmek” dedi.

Bayanlar Boks takımının kurulmasında Van Valisi Münir Karaloğlu ve İl Özel idaresi Spor Kulübünün büyük katkısı olduğunu kaydeden Öz, şöyle konuştu:
“Amacımız doğulu kızları elit bir sporcu olarak yetiştirmektir. Emel Tatlı ile Berna Kuş adlı sporcularımız köylerinden gelip Türkiye şampiyonu olma başarısı gösterdiler. Kızlarımız kesinlikle çok yetenekli. Bu sevindirici bir olaydır.”

DOĞUNUN KADIN BOKSÖRLERİ ŞAŞIRTIYOR

Türkiye'deki müsabakalara takım halinde katıldıklarını anlatan Öz, “Van'dan giden bayan boks takımını görenler çok şaşırıyor. (Van'da bayan boks takımı nasıl olur) diye soran birçok kişiyle karşılaştık. Ancak kızlarımızın başarısını ve azmini gördüklerinde büyük takdir topladık” diye konuştu.

Ağrı'nın Patnos ilçesine bağlı bir köyden gelerek Vali Haydar Bey Lisesinde yatılı olarak öğrenim gören, 2009-2010 yılında Türkiye şampiyonu olan 18 yaşındaki Emel Tatlı, “Kendimize inanıp güvendiğimiz için hiç bir sorun yoktu ve bunun karşılığını aldık. Kendimize çok güveniyoruz. Bu yılda Türkiye şampiyonu olacağız ve ülkemizi Avrupa'da temsil edeceğiz” dedi.

Van merkeze bağlı Yeşilsu köyünden gelen Rabia Uçar da 1 yıl önce boks takıma katıldığını ifade ederek, “Köyde başta ailem olmak üzere herkes beni destekliyor. Köydeki diğer kızlar da boks takıma katılmak istiyor. Eğlenceli ve stres atmak için güzel bir spor” şeklinde konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz