Gündem Haberleri

  Doğumdaki ölümün suçlusu aranıyor

  Ercan KAYLI/DHA
  01.11.2009 - 10:49 | Son Güncelleme:

  Muğla Dalaman Devlet Hastanesi'nde, bir erkek bebek dünyaya getiren 41 yaşındaki Ergül Yılmazlar, doğum sırasında iddiaya göre, rahim yırtılması sonucu kan kaybından yaşamını yitirdi.

  Eşinin ölümünde, doğumu yaptıran Op.Dr. Ü.U.'nın ihmali olduğunu ileri süren Arif Yılmazlar, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Doktor, Ü.U. ise suçlamaları kabul etmedi. Kalp ritminde bozukluk olduğu ve soluk almakta güçlük çeken bebek ise Muğla Devlet Hastanesi Yeni Doğan Servisi'nde kuvöze alındı.

  Üçüncü çocuğuna hamile olan Ergül Yılmazlar, dört gün önce akşam saatlerinde 45 yaşındaki eşi Arif Yılmazlar tarafından sancılanınca normal doğum yapmak için Dalaman Devlet Hastanesi'ne yatırıldı. Ertesi gün öğle saatlerinde, Yılmazlar, hamileliği boyunca gerekli muayenelerini yapan Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Ü.U. tarafından doğuma alındı. Doğum sırasında iddiaya göre dışarı çıkan Op. Dr. Ü.U., bebeğin kalp ritminde bozukluk belirlediklerini ileri sürerek, doğumun sezaryenle yapılmasına karar verip, durumu eşine bildirdi. Doğum sırasında, 3 kilo 900 gram ağırlığında bir erkek bebek dünyaya getiren Yılmazlar'ın rahminde yırtılma meydana geldi. Kanamanın tüm çabalara rağmen durdurulamaması üzerine Yılmazlar'ın bebeğiyle birlikte İzmir'deki Özel Şifa Hastanesi'ne sevkine karar verildi. Yılmazlar'ın yolda fenalaşması üzerine Op.Dr. Ü.U., ambulansı Muğla Devlet Hastanesi'ne yönlendirdi. Burada ikinci bir ameliyata alınan Yılmazlar, tüm çabalara karşın kurtarılamadı. Kalp ritminde bozukluk olan ve solunum güçlüğü çeken bebek ise aynı hastanenin Yeni Doğan Ünitesi'nde kuvöze alındı.

  Eşinin doğumda ölümünde doktor Ü.U.'nun ihmali olduğunu ileri süren Arif Yılmazlar, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Arif Yılmazlar, eşini hastaneye götürdüğü ilk gün hiç bir tedavi uygulanmadığını ileri sürerek, “Ertesi gün doktor Ü.U.'nun özel muanesine gittim. ‘Eşim kötü, ne gerekiyorsa yapalım’ dedim. Doğum için, bıçak parası istedi. Paramın olmadığını, bu nedenle veremeyeceğimi söyledim. Eşim, ertesi gün doğuma girdi. Ancak, sağ çıkamadı. Kucağıma almayı beklediğim bebeğim ise ölümle pençeleşiyor. Eşimin ölümünde doktor ihmali olduğunu düşünüyorum” dedi.

  SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

  Doktor Ü.U. ise, suçlamaları kabul etmeyerek, “Hastayı sezaryenle doğuma aldık. Ameliyatta 15 binde bir gözüken, rahim yırtılması meydana geldi. Ameliyatı buna göre yönettim. Ancak, hasta İzmir'e sevk edilirken fenalaşınca Muğla Devlet Hastanesi'ne yönelip, benim de katılımımla ikinci bir ameliyata alındı. Ancak, sigara alışkanlığı olan 41 yaşındaki hastanın kalbi durdu. Elimizden geleni yaptık, ancak kurtaramadık. Durumu, savcılığa bildirdim. Ailesinden para istediğim ise doğru değil. Hastayı kurtaramadığımız için üzüntülüyüm. Ailenin acısını anlayabiliyorum” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı