"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Doğum sırasında doktor beni kısırlaştırmış

Sevgili Güzin Abla, ben 35 yaşında, üç çocuk annesi bir kadınım. Doğumlarım hep sezaryenle oldu. Hepsi de iki yıl arayla gerçekleşti.

Bu son bebeğimde, doktor sezaryen sırasında eşime tubalarımın (rahim boruları) bağlanması gerektiğini söylemiş. Bir daha doğum yapmamı sakıncalı görüyormuş. Bu nedenle beni kısırlaştırmışlar.
Aslında ben daha fazla çocuk istemiyorum ama yine de bu durum beni rahatsız etti.
Eşim doktora ister istemez izin vermiş, ancak bana hiçbir şey sorulmadı. şimdi eşim de ben de pişmanız.
Bu normal bir şey mi? Doktor bu ameliyatı yapmak zorunda mıydı? Bu ameliyat sonunda gerçekten hamile kalınmıyor mu? Acaba başka sağlık sorunları çıkar mı karşıma?
Bana bu konularda bilgi verebilir misiniz? Gerçekten sezaryenle doğum sık olursa, tehlikeli midir?
Rumuz: Şart mıydı

Sevgili kızım, doktor bu ameliyata gerek duymuşsa, ona güvenmelisiniz. Birkaç sene içinde üst üste sezaryen ameliyatıyla doğum yapmak, kadının sağlığını bozacak ve hayati tehlike yaratabilecek bir durumdur. Doktorunuz kesinlikle haklı. Hatta siz üst üste üç çocuğunuzu da sezaryenle doğurarak, yeteri kadar riske girmişsiniz bile. Artık gerçekten bu ameliyat gerekliymiş...
Birkaç doğumdan sonra kadın artık kesinlikle çocuk istemiyorsa ya da üst üste gerçekleşen birkaç sezaryenin ardından doktorun da kararıyla tubalar ameliyatla bağlanır. Kadının yumurtalıklarında her ay olgunlaşan yumurtanın spermlerle buluşmasını önlemenin en ciddi yolu, yumurtanın rahme doğru yol almasını sağlayan o ince boruların, ameliyatla kapatılmasıdır.
Tubalar ya da bilimsel adlarıyla fallop boruları, ya sezaryen ameliyatı sırasında doğum doktoru tarafından kapatılır ya da optik aletler aracılığıyla, karından açılan çok küçük bir delikten girilerek basit bir ameliyatla bağlanır.
Bu ameliyatın sağlığınıza olumsuz bir etkisi yoktur. Aksine, bundan sonra hamile kalma korkusundan uzak, huzurlu bir cinsel yaşamınız olur.
Doktorunuz elbette ki sizin için en iyisini yapmıştır, içiniz rahat olsun...

7 yıllık eşim, bir yakınımızın eşcinsel oğluna ilgi duyuyor

Sevgili ablacığım, ben yedi yıllık evli, çalışan bir kadınım. Eşim beni sever ve bana inanır. şimdiye kadar birlikte birçok badire atlattık.
Çevremiz geniş ama etrafımızda istemediğimiz insanlar da yok değil. Özellikle ailece görüştüğümüz bir yakınımızın eşcinsel tavırlı oğluyla, kocam yakından ilgileniyor. Ben bundan çok rahatsız oluyorum.
Eşim zaman zaman gereksiz yere onları ziyaret ediyor. Ayrıca o gencin yanında, kendine biraz fazla özen gösteriyor. Sesi ve davranışları değişiyor.
Bunu onunla şaka yollu konuştum, o da benimle alay etti. Ciddiye almadı beni. Saunalara ve hamamlara gidiyor, gece geç saatlerde evden çıkıp ortadan kayboluyor. Sanki bir şeyler saklıyor benden.
Bu beni çok üzüyor ama her şeye rağmen kocamın böyle bir eğilimi varsa, ondan boşanmayı düşünürüm.
Sizce ne yapmalıyım? Bu hareketlerine nasıl engel olabilirim?
Rumuz: Kuşku

Acaba biraz abartıyor musunuz sevgili kızım? Bunca yıllık eşinizin huyunu suyunu bilmez misiniz? şimdiye kadar böyle bir eğilimi olsaydı, anlamaz mıydınız?
Hem o gencin eşcinsel olduğu ne malum? “Eşcinsel tavırlı” diyorsunuz, belki de sadece dış görünümüyle böyle bir izlenim yaratıyordur. Aslında eşcinsel olmayabilir de.
Eşinizin gece gezmeleriyle, saunaya ve hamama gitmesiyle bu genç adamın ne ilgisi olabilir?
Belki eşinizin bir hanımla ilişkisi var ama siz başka yerlerde arıyorsunuz sorunu... Madem o insanlar sizin aile dostunuz, bence araştırıp soruşturun. Eşinizin siz yokken de o gençle görüşüp görüşmediğini öğrenin.
Ama bu davranışları, bana eşinizin bir kadınla ilişki yaşadığını çağrıştırıyor. Araştırmanızı bu yönde yapmanızı öneririm...
X